شرایط و مقررات استفاده از سامانه ی حمل و نقل تاکسیم :

آخرین بروز رسانی : 29 / 05 / 1400

بخش 1 : توضیح در مورد اصطلاحات :

1 – 1 : شرکت : نام تجاری متعلق به شرکت ایده پردازان راویس می باشد که در این ضوابط و مقررات اختصاراً به جای نام این شرکت مورد استفاده قرار می گیرد. تاکسیم متصدی حمل و نقل نمی باشد و به صورت مستقیم و غیر مستقیم خدمات حمل و نقل ارائه نمی دهد، بلکه براساس پروانه کسب صادره از اتحادیه کسب و کارهای مجازی، با طراحی سامانه و برنامه خود به نام «تاکسیم»، به عنوان واسطه و تسهیل کننده روابط بین کاربر راننده و کاربر مسافر، زیر ساخت اینترنتی مناسب جهت مدیریت ارائه خدمات حمل و نقل مرسوله و مسافر توسط کاربر راننده را برای کاربر مسافر از طریق برنامه و نرم افزار «تاکسیم» فراهم می نماید. تاکسیم صرفا بستر نرم افزاری را مهیا نموده و مدیریت حمل و نقل کالا و مسافر در بستر نرم افزار را بر عهده دارد.

2 – 1 : تاکسیم : خدمات نرم افزاری که در زمینه ی جا به جایی مسافر ارائه می شود.

3 – 1 : اپلیکیشن : نرم‌افزار متعلق به شرکت که به منظور استفاده از خدمات تاکسیم ، حق استفاده ی موقت از آن برابر شرایط مندرج در قرارداد خصوصی و سند حاضر به کاربران شرکت اعطا می گردد.

4 – 1 : قرارداد خصوصی : توافق نامه ی کتبی یا مجازی که بین شرکت و کاربر راننده ، جهت بهره برداری موقت از نرم افزار منعقد می گردد.

5 – 1 : کاربران : در این سند کاربر راننده و کاربر سفارش دهنده به همراه هم با نام کاربران استفاده می ‌شوند.

6 – 1 : کاربر : شخص حقیقی است ، اعم از مسافر و راننده که مطابق با شرایط و قوانین حاضر ، از طریق اینترنت به نرم افزار متصل و از خدمات تاکسیم بهره مند می شوند .

7 – 1 : کاربر راننده : شخص حقیقی است که در نرم افزار راننده تاکسیم برای دریافت درخواست سفر و ارائه ی خدمات ثبت نام کرده است .

8 – 1 : کاربر مسافر : شخص حقیقی است که در نرم افزار مسافر تاکسیم برای ارسال درخواست سفر ثبت نام کرده است .

9 – 1 : حساب کاربری : حسابی است که کاربران جهت استفاده از خدمات تاکسیم در نرم افزار ایجاد کرده اند .

10 – 1 : موجودی : مبلغی است که کاربران در حساب کاربری خود جهت استفاده از خدمات تاکسیم دارند . این مبلغ از طریق درگاه پرداخت الکترونیکی بانک های کشور افزایش می یابد .

11 – 1 : اطلاعات محرمانه : اطلاعاتی است که توسط کاربران در نرم افزار های تاکسیم قرار داده می شود ، اعم از اطلاعاتی که به صورت مستقیم از سوی کاربران وارد می‌شود و هم چنین اطلاعاتی که به صورت خودکار و در صورت استفاده از خدمات تاکسیم در اختیار شرکت قرار داده می شود .

12 – 1 : قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران : قانون اساسی کشور ، قوانین عادی ، آئین نامه های اجرایی ، بخشنامه ها ، دستورالعمل ها و کلیه ضوابط قانونی حاکم بر موضوع قرارداد اعم از قانون بیمه اجباری شخص ثالث ، آئین نامه راهنمایی و رانندگی و قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی .

بخش 2 توضیحات حساب کاربری

1 – 2 : کاربران با ثبت نام در اپلیکیشن تاکسیم ، همچنین با هر بار استفاده از خدمات آن، می‌پذیرند که شرایط و قوانین حاضر را به صورت کامل مطالعه کرده و آن را با اطلاع کامل از شرایط و معانی ‌اش پذیرفته‌ اند. این شرایط و قوانین ممکن است در طول زمان تغییر کند. استفادۀ کاربران از نرم افزار ، پس از هر بار تغییر در شرایط و قوانین، به معنی پذیرش تغییرات مذکور است. این قوانین برای مطالعه کاربران در سایت و نرم افزار های تاکسیم در دسترس است.

2 – 2 : برای استفاده از خدمات تاکسیم لازم است که هر کاربر یک حساب کاربری در اپلیکیشن بسازد. تنها اشخاصی که بیش از ۱۸ سال سن دارند و واجد اهلیت قانونی هستند می‌توانند اقدام به ساخت حساب کاربری در نرم افزار کنند. کاربر مذکور برای استفاده از خدمات باید نام، نام خانوادگی، آدرس پست الکترونیکی و شماره همراه خود را در نرم افزار تاکسیم ثبت کند.

3 – 2 : هیچ یک از کاربران حق استفاده از ربات و نرم ‌افزارهای مرتبط یا واسط را برای استفاده از نرم افزار اعم از احراز هویت، تکمیل اطلاعات، ارسال درخواست و غیره ندارند.

4 – 2 : کاربران می ‌پذیرند کلیه اطلاعات درخواستی نرم افزار را مطابق با واقعیت ، صحیح و به ‌‌روز وارد کنند و شخص کاربر مسئول عدم صحت و به‌ روز نبودن اطلاعات است. در صورت اثبات خلاف این موضوع، شرکت هیچ گونه مسئولیتی در مورد خسارات و مشکلات ناشی از عدم اعتبار اطلاعات اعلامی بر عهده نخواهد داشت.

5 – 2 : کاربران متعهد می‌شوند که صرفا با ایمیل متعلق به خود در نرم افزار ثبت ‌نام کنند. در غیر این صورت در برابر شخص ذی ‌نفع صاحب ایمیل تماما مسئول بوده و شرکت به محض آگاهی از این موضوع مجاز خواهد بود نسبت به لغو عضویت و حساب کاربری اقدام کند.

6 – 2 : هر شخص تنها می‌ تواند یک حساب کاربری به عنوان کاربر مسافر یا کاربر راننده در تاکسیم داشته باشد. در صورتی که شرکت اطلاع یابد که به نام یک شخص اعم از حقیقی و یا حقوقی حساب‌ های کاربری متعدد وجود دارد، مجاز خواهد بود نسبت به قطع خدمات و غیرفعال کردن حساب‌های کاربری مذکور اقدام کند.

7 – 2 : مسئولیت تمامی فعالیت هایی که از طریق حساب کاربری اشخاص در اپلیکیشن انجام می شود به عهده ی صاحب حساب کاربری است و صاحب حساب حق ارائه ی اطلاعات کاربری خود به شخص دیگری را جهت استفاده از خدمات تاکسیم ندارد و در صورت این عمل تمامی مسئولیت ها بر عهده ی صاحب حساب کاربری است .

8 – 2 : مسئولیت حفظ امنیت اطلاعات حساب کاربری اعم از نام کاربری و رمز عبور بر عهده ی کاربران می باشد و در صورت مفقود شدن اطلاعات و یا به سرقت رفتن گوشی موبایل ، کاربران موظفند در اسرع وقت موضوع را به شرکت اطلاع دهند ، بدیهی است تا زمانی که به شرکت اطلاع داده نشود مسئولیت کارهایی که با اپلیکیشن انجام می شود به عهده ی صاحب حساب خواهد بود .

9 – 2 : کاربران مسافر و راننده به هیچ وجه حق انتقال حساب کاربری خود به شخص دیگری را ندارد و تمامی مسئولیت ها بر عهده ی شخصی است که حساب کاربری به نام او ثبت شده .

10 – 2 : در شرایط خاصی ممکن است از کاربران برای استفاده از خدمات ، درخواست احراز هویت شود، در این شرایط اگر کاربران اطلاعات کافی در اختیار شرکت قرار ندهند، شرکت می‌تواند حساب کاربری آن‌ها را مسدود و از ارائه ی خدمات به نامبردگان خودداری کند.

11 – 2 : ممکن است بنا به مورد و حسب صلاح دید شرکت، از کاربران درخواست شود که اقدام به تکمیل اطلاعات، ارائه مدارک و یا اصلاح اطلاعات موجود کنند. در این صورت، کاربر متعهد به ارائه اطلاعات و یا اصلاح اطلاعات درخواستی در مدت اعلام و درخواست شده از سوی شرکت خواهد بود. در غیر این صورت شرکت می ‌تواند حساب کاربری وی را مسدود کرده و از ارائه ی خدمات به کاربر مذکور خودداری کند.

12 – 2 : اطلاعات کاربری نزد کاربر گیرنده اطلاعات، محرمانه بوده و هیچ یک از کاربران حق ندارند اطلاعات مربوط به حساب طرف مقابل را (اعم از مشخصات هویتی، شماره تماس، آدرس، عکس و غیره) ذخیره، یا منتشر کند و در دسترس دیگران قرار دهد.

13 – 2 : کاربر مهمان بدون نیاز به داشتن حساب کاربری و از طریق کاربر مسافر درخواست دهنده سفر حق استفاده از خدمات تاکسیم را داشته و خواهد داشت. کاربر مهمان در زمان استفاده از خدمات تاکسیم متعهد به رعایت ضوابط تاکسیم از جمله شرایط و قوانین حاضر است.

14 – 2 : کاربران راننده و مسافر به هیچ وجه حق ارائه ی حساب کاربری خود به شرکت های رقیب ، جهت بررسی را ندارند و در صورت مشخص شدن ، حساب کاربری وی مسدود و برابر با قوانین برخورد خواهد شد .

بخش 3 طریقه ی استفاده از تاکسیم

1 – 3 : کاربران اعم از مسافر، راننده و مهمان متعهد می‌شوند در حین سفر با تاکسیم از استعمال دخانیات امتناع کنند.

2 – 3 : با استفاده از خدمات تاکسیم ، کاربران می‌ پذیرند و موظف هستند که از خدمات ارائه شده برای انجام هیچ فعالیت غیر‌قانونی طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران، خلاف شرع و مخالف با عرف جامعه استفاده نکنند.

3 – 3 : کاربران حق ندارند اشیاء غیرمجاز از جمله مشروبات الکلی، مواد مخدر، سلاح یا سایر اشیاء و ادواتی که طبق قانون جمهوری اسلامی ایران مجاز نیست در وسیله نقلیه همراه داشته باشند.

4 – 3 : کاربر مسافر یا مهمان متعهد است در صورت داشتن بار نامتعارف و یا هرگونه حیوانات مجاز، موضوع را قبل از رسیدن راننده به او اعلام کند. حمل حیوانات مجاز با توافق طرفین میسر خواهد بود و کاربر راننده این حق را دارد که سفر را نپذیرد. همچنین طبق قوانین جاری، حمل حیوانات فوق الذکر تنها در جعبه یا قفس مخصوص مجاز است.

5 – 3 : کاربران متعهد می‌شوند هیچ‌گاه از خدمات تاکسیم به صورتی که به تاکسیم صدمه‌ای وارد کند استفاده نکنند. در صورتی که کاربران نسبت به سوءاستفاده از امکانات فراهم شده در خدمات تاکسیم در جهت منافع شخصی و یا آسیب مادی یا معنوی به منافع شرکت اقدام کنند، شرکت ضمن داشتن حق قطع خدمات و غیرفعال کردن حساب کاربری آنها، مجاز خواهد بود، با مراجعه به مراجع ذیصلاح ، نسبت به پیگیری قانونی از جمله مطالبه خسارات وارده اقدام کند.

6 – 3 : کاربران می ‌پذیرند که شرکت ممکن است از ارسال پیامک، ایمیل و یا Push Notification به عنوان راه ارتباطی با آنها استفاده کند. کاربران می‌توانند درخواست کنند که ارسال این پیام‌ها قطع شود، اما با انصراف از دریافت این پیام‌ها مشکلات احتمالی در استفاده از خدمات تاکسیم را می‌ پذیرند و ممکن است اطلاعات مقتضی را به موقع دریافت نکنند.

7 – 3 : شرکت ممکن است کدهایی را به عنوان هدیه به کاربران ارائه کنند. با وارد کردن این کدها در نرم‌افزار یا درصدی از هزینه ی خدمات کاسته و یا درصدی از هزینه ی خدمات پس از آن به کاربر برگردانده ‌و یا مبلغ مشخصی به حساب کاربر در اپلیکیشن تاکسیم اضافه ‌می‌ شود. نحوۀ ارائه این خدمات و تعیین مهلت استفاده از آن‌ها منوط به تشخیص و صلاحدید شرکت بوده و در صورت عدم تعلق کدهای مذکور، کاربران حق طرح هیچ‌گونه ادعا و اعتراضی در این خصوص نخواهند داشت .

8 – 3 : کاربران می ‌پذیرند که اجازۀ انتقال یا فروش کدها را به اشخاص دیگر ندارند. همچنین کاربران مجاز نیستند این کدها را به صورت عمومی منتشر کنند – حتی اگر شرکت در فضا های عمومی به نحوی که در دسترس عموم است، این کدها را منتشر کرده باشد – مگر اینکه شرکت رسماً این اجازه را به آنها داده باشد.

9 – 3 : کاربران می ‌پذیرند موجودی که در حساب کاربری خود دارند مستقل از روش کسب قانونی آن (اگر در نتیجه افزایش موجودی از طریق درگاه بانک یا وارد کردن کدهای تخفیفی که شرکت در اختیار آنها قرار داده یا هر روش دیگری که مورد تایید شرکت باشد) فقط برای استفاده از خدمات تاکسیم قابل استفاده است و امکان دریافت این وجه را به صورت نقد ندارد.

10 – 3 : کاربران می‌ پذیرند کدهایی که جهت افزایش موجودی یا کاهش هزینه سفر به آن‌ها داده می‌شود، ممکن است منقضی شوند. از آنجایی که شرکت برای ارائه این کدها هزینه‌ای از کاربران دریافت نمی‌کند، این حق برای آن‌ها محفوظ است که مبلغ یا درصد تاثیر این کدها را حتی پس از انتشار بر اساس شرایط کد اختصاص داده شده، تغییر دهد یا در صورت لزوم آن‌ها را باطل کند. هم‌چنین در صورتی که شرکت تشخیص دهد، اعمال این کد به علت خطای فنی یا تخلف صورت گرفته و یا غیر قانونی بوده است، می‌تواند این کدها یا مبلغ موجودی که در نتیجه ی استفاده از آن به حساب کاربر افزوده شده را باطل یا حذف کند.

11 – 3 : مسئولیت تامین اینترنت و سخت ‌افزار لازم و هم‌چنین پرداخت هزینه‌های مربوط به آن‌ها برای استفاده از خدمات تاکسیم به عهده ی کاربران است.

12 – 3 : کاربران اعم از مسافر، راننده و مهمان می ‌پذیرند که حداکثر تعداد مسافرانی که می‌توانند در یک خودرو سوار شوند برابر با ظرفیت سرنشین مجاز خودرو مندرج در کارت خودرو است و در صورتی‌که تعداد کاربران مسافر یا مهمان مازاد بر ظرفیت فوق باشد، کاربر راننده حق لغو سفر را خواهد داشت.

13 – 3 : کاربران متعهد می‌شوند پس از اتمام استفاده از خدمات ارائه شده در اپلیکیشن، از اطلاعاتی که در نتیجه ی استفاده از خدمات تاکسیم کسب کرده‌اند ، هیچ‌گونه استفاده‌ای نکنند. طبعاً ذخیره کردن اطلاعات کاربران در دستگاه تلفن همراه یا به هر شیوه ی دیگر مغایر با قوانین تاکسیم است. همچنین کاربران متعهد می‌شوند در طول زمان استفاده از خدمات و اپلیکیشن تاکسیم ، فقط در شرایط ضروری و به میزان مورد نیاز از اطلاعاتی که از کاربران ارائه شده است، استفاده کنند. استفاده ی کاربران از این اطلاعات باید مطابق با عرف جامعه و قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد. در هر صورت اطلاعات مذکور به صورت امانت در اختیار کاربران قرار گرفته است و در صورت نقض تعهدات مذکور، شرکت و شخص ذینفع مجاز به پیگیری حقوقی و کیفری موضوع خواهد بود.

14 – 3 : با استفاده از خدمات تاکسیم ، کاربران می ‌پذیرند که در حین سفر، تاکسیم را وسیله‌ای برای تبلیغات و بازاریابی کالا و خدمات شخصی خود قرار ندهند و از هرگونه معرفی و عرضه ی محصولات و خدمات شخصی و یا متعلق به دیگران خودداری کنند.

15 – 3 : کاربران متعهد به رعایت همه ی شرایط و قوانین، اصول اسلامی، شرعی، اخلاقی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران از جمله رعایت حجاب در هنگام استفاده از تاکسیم هستند.

16 – 3 : کاربران می ‌پذیرند و اعلام می‌کنند که متن حریم خصوصی تاکسیم را مطالعه کرده و مورد قبول ایشان است.

17 – 3 : کاربران می‌ پذیرند که تاکسیم ارائه دهنده خدماتی است که ارتباط بین کاربران مسافر یا راننده را جهت توافق بر انجام یک سفر فراهم می‌کند. در خدمات تاکسیم کاربر راننده مختار است یک درخواست سفر را بپذیرد یا رد کند، همچنین کاربر مسافر مختار است پس از ارسال درخواست سفر، مشخص شدن کاربر راننده و قبل از آغاز سفر اقدام به لغو سفر کند. لذا هر سفری که کاربران مسافر با راننده انجام می ‌دهد باید به عنوان یک قرارداد لازم مستقل و رابطه ی قراردادی بین کاربران مسافر و راننده در نظر گرفته شود.

18 – 3 : در صورت رد بی ‌دلیل درخواست سفر توسط کاربر راننده و یا لغو بی ‌دلیل و به کرات سفر توسط کاربر مسافر، شرکت می ‌تواند نسبت به غیرفعال کردن حساب کاربری آنها به صورت موقت یا دائم اقدام کند.

19 – 3 : استفاده کاربر مهمان از خدمات تاکسیم به تبع قرارداد فی مابین کاربر مسافر درخواست دهنده سفر و کاربر راننده قبول کننده، مجاز خواهد بود.

20 – 3 : از آنجایی که ممکن است شخص یا اشخاصی غیر از کاربر مسافر اعم از کاربر مهمان از حساب کاربری وی استفاده کنند یا سفر بروند، مسئولیت پرداخت هزینه‌ها متوجه کاربر مسافر است. هم‌چنین لازم به ذکر است که هرگونه مسئولیت قانونی استفاده‌کننده یا گیرنده سفر از حساب کاربری، نسبت به کاربر راننده و شرکت متوجه کاربر مسافر است و بدین ترتیب کاربر مذکور و مسافران نسبت به شرکت دارای مسئولیت تضامنی هستند .

21 – 3 : کاربر مسافر متعهد می‌شود که به هیچ عنوان با حساب کاربری خود برای انجام سفر اشخاص زیر ۱۸ سال بدون حضور خود درخواست ارسال نکند. کاربر راننده مکلف به لغو (امتناع از انجام) چنین سفرهایی است. در غیر این صورت، مسئولیت انجام سفر بر عهده کاربر راننده و همچنین جبران خسارات وارده احتمالی بر عهده کاربر مسافر است.

22 – 3 : کاربر مسافر می ‌پذیرد تاکسیم (ویژه بانوان) فقط به منظور ارائه خدمات به بانوان و خانواده‌ها ایجاد شده، لذا درخواست سفر توسط تاکسیم ( ویژه بانوان ) برای کاربر مسافر آقا ممنوع است. چنان‌چه پس از پذیرش درخواست سفر و عزیمت کاربر راننده به نقطه ی مبدا، کاربر راننده با مورد فوق مواجه شود، مجاز به لغو سفر بوده و مسئولیت جبران خسارات وارده بر عهده کاربر مسافر است .

23 – 3 : به منظور تائید هویت و داشتن سفری امن، کاربر مهمان پیش از انجام سفر ملزم به ارائه مدرک هویت عکس ‌دار خود (اعم از کارت ملی/‌شناسنامه/گذرنامه) به کاربر راننده است. همچنین کاربر راننده پیش از انجام سفر مکلف به مطالبه و رویت مدرک هویت عکس‌ دار فوق و تطبیق آن با کاربر مهمان است. در صورت انطباق، کاربر راننده باید کد ملی کاربر مهمان را پیش از انجام سفر به شماره تعیین‌شده از سوی شرکت پیامک کند و در صورت عدم انطباق کاربر راننده موظف به لغو سفر است.

24 – 3 : کاربر مسافر باید هنگام مراجعه خودرو به مبدا ، اطلاعات خودرو و مشخصات راننده مراجعه کننده را با اطلاعات مندرج در اپلیکیشن تطبیق دهد و در صورت عدم مطابقت اطلاعات ، کاربر موظف است با پشتیبانی تاکسیم تماس گرفته و موضوع را اطلاع دهد و از سوار شدن بر خودرو مراجعه کننده امتناع کند ، در صورتی که کاربر مسافر اطلاعات را تطبیق ندهد و سوار خودرو اشتباهی یا خودرویی که اطلاعاتش در اپلیکیشن درج نشده بشود ، در این صورت تاکسیم هیچ گونه مسئولیتی ندارد .

بخش 4 – همه چیز در مورد هزینه ها و پرداخت ها

1 – 4 : کاربران می ‌پذیرند امکان استرداد هزینه‌هایی که بر اساس شرایط استفاده از خدمات اپلیکیشن به شرکت می‌ پردازند وجود ندارد. شرکت مغایرت در هزینه اعلامی و پرداخت شده را تنها در ۴۸ ساعت اولیه رسیدگی می‌کند. بنابراین کاربران باید موضوع را در همان ۴۸ ساعت اولیه به اطلاع شرکت برسانند.

2 – 4 : کاربران می ‌پذیرند هزینه ی ارائه خدمات اعم از سفر از طرف شرکت مشخص می‌شود و پس از استفاده از آن نمی ‌توانند اعتراضی نسبت به هزینه ی اعلام شده داشته باشند. بدیهی است از آنجایی که کاربران مجاز به عدم پذیرش هزینه ی اعلام شده از سوی شرکت هستند، در صورت قبول، متعهد به پرداخت آن می ‌شوند. به همین منظور کاربران با قبول این شرایط و قوانین به شرکت اختیار دریافت و  وصول مبالغ مورد مطالبه ی شرکت را از محل موجودی حساب کاربری خود می ‌دهند.

3 – 4 : پرداخت هزینه ی سفر و سایر هزینه‌ های اعلام شده فقط از طریق روش‌هایی که توسط شرکت مشخص می‌ شود می ‌تواند صورت گیرد. این روش‌ها عبارتند از: پرداخت از طریق موجودی حساب کاربری تاکسیم ، کیف پول، پرداخت اینترنتی جهت افزایش موجودی حساب کاربری و پرداخت نقدی به راننده. روش‌های پرداخت محدود به موارد مذکور بوده است. هرگونه روش دیگری نظیر کارت به کارت، تهاتری و غیره مورد تایید شرکت نیست و در این صورت شرکت هیچگونه مسئولیتی بر عهده نخواهد داشت.

4 – 4 : کاربران می ‌پذیرند هزینه ی سفر اعلام شده از سوی شرکت، ممکن است بسته به شرایط سفر از جمله نوع سفر، زمان سفر، مدت زمان تخمینی سفر، مبدا، مقصد و مسافت سفر، تغییرات اعلام شده در حین سفر و یا عوامل دیگر متغیر باشد. رقم اعلام شده از سوی شرکت بر اساس استاندارد های قیمت‌گذاری شرکت تعیین شده است و در صورت پذیرش آن از سوی کاربران حق طرح هیچگونه ادعا و اعتراضی درباره آن وجود نخواهد داشت.

5 – 4 : کاربر مسافر و مهمان می ‌پذیرند هرگونه تخریبی که در خودروی کاربر راننده در نتیجه ی استفاده از خدمات ایجاد شود، مسئولیت تامین هزینه ‌های مربوط به تعویض، تعمیر، شست و شو و غیره متضامنا به عهده ی آن‌ها خواهد بود. در چنین مواردی شرکت حق دارد این هزینه‌ها را از موجودی حساب تاکسیم او وصول کند. در صورتی که موجودی نزد شرکت به میزان خسارات وارده و هزینه‌های مترتب بر آن نباشد، کاربر راننده و یا شرکت مجاز به پیگیری وصول مطالبات مذکور خواهند بود. همچنین چنان‌چه کاربر مسافر یا مهمان به فحاشی، توهین، ضرب و جرح و سایر رفتارهای خلاف قانون علیه کاربر راننده اقدام کند حق مراجعه کاربر راننده به مراجع ذی‌صلاح محفوظ است. علاوه بر آن شرکت حق مراجعه به مراجع ذی‌صلاح را به دلیل لطمه به شهرت و اعتبار تجاری خود خواهد داشت.

6 – 4 : کاربر مسافر می ‌پذیرد خدمات تاکسیم صرفا جا به‌ جایی مسافر است و نمی‌ تواند برای ارسال هرگونه مرسوله بدون حضور خود درخواست سفر ارسال کند. چنان‌چه راننده با مورد فوق مواجه شود، مجاز به لغو (امتناع از انجام) سفر است.

بخش 5 – مسئولیت های تاکسیم :

کاربر راننده باید توجه نماید که با ثبت نام در سامانه تاکسیم و عضویت در سامانه در واقع قراردادی با تاکسیم منعقد نموده است که تابع قوانین و مقررات عقود جایز می باشد. بدین معنا که عضویت در سامانه تاکسیم برای عموم کاربران راننده با رعایت شرایط ذیل امکان پذیر و خروج از سامانه و لغو عضویت نیز کاملا ارادی و به معنای فسخ این قرارداد جایز می باشد. همچنین ساعات انجام فعالیت و تعداد پذیرش درخواست ها، وفق صلاحدید و تصمیم کاربر راننده می باشد، لذا بدیهی است که کاربران راننده کارمندان تاکسیم نمی باشند و مقررات قانون کار و روابط استخدامی بر روابط بین کاربران راننده و تاکسیم حاکم نمی باشد.

 

1 – 5 : شرکت با تمام امکانات خود از جمله مرکز تماس ۲۴ ساعته، واحد رسیدگی به شکایات و فرایند میا نجیگری، تمامی تلاش خود را برای جلب رضایت کاربران و رفع هرگونه اختلاف احتمالی بین آنها در زمان استفاده از خدمات تاکسیم  به کار می‌گیرند .

2 – 5 : شرکت با استفاده از نظارت ‌های خود و انجام نظرسنجی از کاربران در انتهای سفر تلاش می‌کند خدمات با کیفیت مطلوب به کاربران ارائه دهد.

3 – 5 : شرکت برای فراهم کردن امکان استفاده از خدمات نرم ‌افزاری توسط دستگاه‌های کاربران تلاش می‌کند، اما تضمینی نسبت به اجرا شدن آن روی همه ی دستگاه‌ها یا شبکه‌های ارتباطی (اینترنت، شبکه ی تلفن‌ همراه و …) نخواهد داد.

4 – 5 : اطلاعات کاربران به عنوان اطلاعات محرمانه نزد شرکت محافظت شده و دسترسی به آن توسط اشخاص ثالث ممنوع بوده، مگر برابر قانون و تصمیم مقام ذیصلاح قضایی. بنابراین در موارد قانونی و هم‌چنین درخواست و صدور دستور مقتضی از سوی مراجع قضایی، شرکت مکلف به ارائه ی اطلاعات کاربران به مراجع مذکور است. لازم به توضیح است که ارائه اطلاعات کاربری صرفا از طریق اپلیکیشن امکان‌ پذیر است و به منظور حفظ امنیت اطلاعات کاربران و اصل محرمانگی، ارائه اطلاعات کاربری به خود کاربر و اشخاص ثالث به صورت تلفنی و حضوری مقدور نیست، مگر به حکم قانون.

5 – 5 : چنان‌چه هر یک از کاربران تاکسیم در زمان استفاده از خدمات آن با مشکلی مواجه شوند برابر شرایط فوق می‌توانند شکایت خود را از طریق مرکز تماس ۲۴ ساعته و  واحد رسیدگی به شکایات تاکسیم مطرح کنند. شرکت پیگیری لازم را بنا به مورد انجام خواهد داد و تلاش خود را جهت حل و فصل اختلافات به‌عمل خواهد آورد.

6 – 5 : همه ی اطلاعات مورد نیاز کاربران درباره نحوه و شرایط ارائه خدمات تاکسیم و استفاده از نرم‌افزار‌های ارائه‌دهنده خدمات اعم از مسافر و راننده، توسط شرکت در نرم‌افزار قرار داده شده است. اشخاص می‌توانند با مراجعه به قسمت مذکور و مطالعه ی آن‌ کاملا با شرایط ذکر شده و خدمات تاکسیم آشنا شوند. همچنین همکاران شرکت در مرکز تماس به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی هرگونه ابهام و سوال کاربران هستند.

7 – 5 : مسئولیت شرکت فقط در فرضی متصور است که کاربران از طریق اپلیکیشن اقدام به اخذ خدمات از جمله ارسال درخواست و قبول توسط کاربر دیگر کرده باشند. لذا اگر کاربر راننده و کاربر مسافر که در اپلیکیشن تاکسیم ثبت‌ نام کرده‌اند خارج از اپلیکیشن با یکدیگر بر انجام سفر توافق کنند هیچ‌گونه مسئولیتی متوجه شرکت نخواهد بود.

بخش 6 – مسئولیت های کاربران :

1 – 6 : مسئولیت همه ی اقدامات و افعال کاربران که ناشی از عدم رعایت قوانین موضوعه جمهوری اسلامی ایران از جمله قانون مجازات اسلامی (ارتکاب جرم در هنگام استفاده از خدمات اپلیکیشن تاکسیم از جمله سفر) و قوانین مدنی (ورود خسارت به اموال کاربران) باشد، برعهده ی شخص متخلف بوده و شرکت هیچ گونه مسئولیتی در قبال اعمال و افعال فوق نداشته و نخواهند داشت. شرکت می‌تواند ضمن غیر فعال کردن حساب کاربری متخلف، از طریق مراجع ذیصلاح، اقدامات قانونی را علیه نامبرده نسبت به احقاق حقوق قانونی خود به عمل آورند.

2 – 6 : هرگونه اقدامی از سوی کاربران که منجر به ورود خسارت به شهرت، اعتبار و دارایی ‌های شرکت شود تخلف از شرایط قراردادی و قانونی تلقی خواهد شد. شرکت این حق را برای خود محفوظ می‌داند که حساب کاربر متخلف را مسدود کند و در صورت نیاز اقدامات قانونی لازم را علیه متخلف به ‌عمل آورد و خسارت و حقوق قانونی خود را مطالبه کند.

3 – 6 : کاربر راننده متعهد می‌ شود تنها از علایم و اقلام سازمانی که توسط تاکسیم تهیه و در اختیار او گذاشته شده است استفاده کند. مسئولیت استفاده از اقلام و علایمی که سبب ایجاد مشا بهت و اشتباه برای کاربران مسافر و یا سایر اشخاص اعم از حقیقی و یا حقوقی شود، به عهده ی کاربر راننده است. در این موارد شرکت می ‌تواند نسبت به قطع ارائه خدمات با شخص متخلف و پیگیری قانونی اقدام کند و شخص متخلف مکلف به جبران خسارات وارده به شرکت خواهد بود.

4 – 6 : مسئولیت رعایت همه ی قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی اعم از درون و بین شهری و نیز عدم استفاده از نرم‌افزار تاکسیم در حین رانندگی و حفظ سلامت خودرو بر عهده ی کاربران راننده است.

5 – 6 : کاربر راننده برابر مصوبات قانونی متعهد به بیمه کردن وسیله نقلیه خود تا سقف تعهدات قانونی است تا در صورت بروز خسارات به اشخاص ثالث و یا هر یک از سرنشینان امکان جبران خسارات از طریق شرکت بیمه‌گر میسر باشد.

6 – 6 : کاربران اعم از مسافر و راننده متعهد می‌شوند در صورت مواجهه با نقض هر کدام از تعهدات حین سفر و یا نقض قوانین موضوعه جمهوری اسلامی ایران از جمله قانون مجازات اسلامی (ارتکاب جرم) و قوانین مدنی (ورود خسارت به اموال کاربران) بدون مداخله مستقیم، از انجام هر اقدامی بر اساس صلاحدید شخصی پرهیز کنند. کاربر راننده در صورت نیاز می‌تواند خودرو را متوقف کند و موضوع را با پشتیبانی شرکت در میان بگذارد، کاربر مسافر نیز می‌تواند تا برقراری تماس با پشتیبانی از کاربر راننده درخواست توقف خودرو را داشته باشد. در نهایت پشتیبانی شرکت تصمیم مقتضی را بر مبنای وضعیت اخذ می‌کند و در صورت لزوم موضوع با نیروی انتظامی و مراجع ذیصلاح در میان گذاشته می‌شود.

تبصره ۵: پیاده کردن کاربر مسافر بدون رضایت نامبرده و قبل از اعلام نظر پشتیبانی شرکت ممنوع است.

7 – 6 : کاربران راننده مکلف به انجام سفر با وسیله نقلیه‌ای است که از نظر فنی سلامت کامل داشته باشد و قبل از انجام سفر مکلف به احراز صحت وسیله نقلیه از قبیل ترمزها، فرمان، روشنائی (چراغ ‌های جلو و عقب، وضعیت شکستگی یا انکسار نور شیشه‌های جلو)، چرخ‌ها، بوق، برف پاک‌کن، وسائل گرمایشی و سرمایشی، ترمزهای پایی و دستی و لوله کشی و رابط‌های آن، چراغ‌های راهنما، برق و آیینه‌ها، سیستم فرمان و چرخ‌های جلو و عقب، کمربند ایمنی استاندارد به تعداد صندلی‌ها، سلامت عملکرد درب ‌های جلو و عقب (دستی و برقی)، دسترسی به کلیدهای اضطراری درب‌های خروجی است.

8 – 6 : کاربران راننده قبول کننده سفرهای بین شهری علاوه بر رعایت ضوابط و مقررات قانونی حاکم بر سفرهای بین شهری و شرایط و قوانین حاضر مکلف به استفاده همیشگی از جعبه کمک‌ های اولیه درمانی، علائم هشداردهنده مورد نیاز (مثلث شبرنگ و چراغ چشمک ‌زن)، تجهیزات مهار بار متناسب با نوع بار، کپسول آتش ‌‌نشانی مناسب و آماده به کار، دستگاه سنجش سرعت و زمان بدون نقص فنی، زنجیر چرخ در صورت لزوم، لاستیک‌های آجدار قابل قبول در وسیله نقلیه خود است و با توجه به مسافت سفر بین شهری، مقدمات و شرایط استفاده کاربر مسافر را از سرویس بهداشتی بین راهی و مکان‌های مطمئن برای نماز و صرف غذا فراهم کند.

9 – 6 : در صورت لغو بیش از تعداد مجاز سفر توسط کاربر راننده در طی روز، که از طریق اپلیکیشن به اطلاع کاربر متخلف رسانده می شود، کاربر راننده متعهد و ملتزم می باشد مبلغ مشخصی را تا سقف 000/100 ریال، با توجه به محدوده فعالیت و تصمیم شرکت، به عنوان وجه التزام قراردادی پرداخت نماید. وصول تمام یا قسمتی از خسارات و وجه التزام فوق یا تهاتر ان با موجودی ریالی کاربر راننده نزد شرکت بلا مانع است و کاربر در این خصوص رضایت بدون قید و شرط خود را اعلام می نماید و یا در صورت عدم کفایت مطالبات کاربر راننده نزد شرکت برای جبران خسارت وارده و وجه التزام فوق، شرکت مجاز خواهد بود نسبت به مطالبه آنها از کاربر راننده از طریق مراجع ذیصلاح قضایی اقدام نماید.

بخش 7 – شرایط بار و وسایل همراه کاربر مسافر یا مهمان

1 – 7 : وسایلی که کاربر مسافر یا مهمان نباید به همراه داشته باشد، عبارت است از مواد منفجره، محترقه، مواد سمی، اسیدی، بیماری ‌زا و بد بو، مایعات و جامدات آتش‌ زا و سوختی، مواد و وسایل رادیواکتیو و بارهای حجیم مانند بسته‌ های بزرگ، و کاربران از حیث وسایل مورد نیاز جهت حمل مکلف به رعایت ضوابط آیین‌ نامه اجرائی حمل و نقل جاده‌ای مواد خطرناک است.

2 – 7 : وسایل همراه کاربر مسافر یا مهمان باید متناسب با فضای داخل اتاق خودرو باشد به نحوی که متعارف محسوب شود و وزن و نوع آن متناسب با وزن و شرایطی باشد که از طرف کارخانه ی سازنده ی خودرو تعیین شده است.

3 – 7 : بار غیر متعارف در اتاق، باری است که حمل آن باید توسط صندوق خودرو انجام پذیرد، از قبیل صندوق میوه، محموله تجاری و سایر محموله ‌های غیر متعارف.

تبصره 7 : در صورتی که مسافر به همراه خود بار بیش از اندازه متعارف داشته باشد راننده در پذیرش یا عدم پذیرش سفر مختار است ، لذا در صورت پذیرش جهت افزایش قیمت سفر باید با پشتیبانی شرکت تماس حاصل نماید . اخذ مبلغ بیشتر جهت پذیرش سفر بدون اطلاع شرکت ممنوع است .

4 – 7 : انتقال بار و کالا بدون حضور کاربر مسافر یا مهمان (مالک کالا) توسط کاربر راننده ممنوع است و کاربر مسافر یا مهمان حق ارسال کالا را بدون حضور خود  نخواهد داشت. در صورت عدم رعایت این موضوع، مسئولیت‌ آن برعهده ی کاربران است و شرکت می‌تواند نسبت به قطع دسترسی  و پیگیری قانونی اقدام کند.

5 – 7 : کاربر راننده مجاز به عدم پذیرش بارهای همراه کاربر مسافر یا مهمان به شرح فوق است. در صورتی که در ابتدای سفر، کاربر راننده از محتویات بار همراه کاربر مسافر اطلاع نداشته باشد و در حین سفر نسبت به غیرمجاز بودن (مصادیق بندهای ۱-۷ ، ۳-۳ و ۴-۳ شرایط و قوانین) محتویات بار همراه کاربر مسافر یا مهمان اطلاع پیدا کند، کاربر راننده مکلف به اعلام گزارش فوری به پشتیبانی شرکت است.

6 – 7 : چنان‌چه کالایی متعلق به کاربر مسافر یا مهمان در خودرو  باقی بماند، کاربر راننده مکلف است پس از آگاهی از این مسئله در اسرع وقت به شرکت اطلاع ‌رسانی کند. کالا به صورت امانت به مدت یک هفته نزد کاربر راننده باقی می ‌ماند و در محل مورد توافق کاربر راننده و کاربر مسافر یا مهمان و تحت نظارت و پیگیری شرکت، کالا به کاربر مسافر یا مهمان تحویل داده می ‌شود. چنانچه کاربر راننده و کاربر مسافر یا مهمان بر سر قیمت تحویل کالا توافق نکنند، بایستی از شرکت درخواست کنند که هزینه ی آن را محاسبه و اطلاع‌ رسانی کند و شرکت در یک هفته اول وظیفه تحویل گرفتن و تحویل دادن کالای مذکور را ندارد. در صورتی که بعد از یک هفته کاربر مسافر یا مهمان برای دریافت کالای مذکور اقدام نکند، کاربر راننده آن را به شرکت تحویل خواهد داد و هیچ‌گونه ادعایی از جانب کاربر مسافر یا مهمان مبنی بر سرقت یا نقص یا عیب کالای تحویل داده شده توسط کاربر راننده به شرکت، علیه شرکت مسموع  نخواهد بود.

بخش 8 – موارد فنی نرم افزارهای تاکسیم

1 – 8 : کاربران حق ندارند هیچ‌گونه تلاشی در جهت استخراج سورس کد Source Code نرم‌ افزارهای تاکسیم شامل دیکامپایل Decompile، مهندسی معکوس Reverse Engineering یا فعالیت‌ های مشابه انجام دهند، مگر اینکه اجازه ی چنین کاری به صورت قانونی صادر شده باشد.

2 – 8 : کاربران مجاز نیستند با استفاده از روش‌هایFraming  یا Mirroring و روش‌های دیگر، نسخه ی دیگری از خدمات تاکسیم را روی سرورهای دیگر ارائه کنند. همچنین کاربر مجاز نیست در نرم‌افزار تاکسیم یا در روش ارائه ی خدمات تغییر یا اخلالی ایجاد کند.

3 – 8 : کاربران حق ندارند نرم‌افزار یا اسکریپتی با هدف ایندکس‌گذاری (Indexing)، مطالعه یا هرگونه فعالیت داده‌کاوی روی خدمات اجرا کنند.

۸-۴ : کاربران حق ندارند هیچ فعالیتی در راستای حصول دسترسی غیرقانونی و غیرمتداول به هیچ بخش از اپلیکیشن های تاکسیم انجام دهند .

بخش 9 – توضیحات در مورد قطع خدمات :

شرکت  به هر دلیلی به این نتیجه برسد که حضور هر یک از کاربران اعم از راننده یا مسافر یا مهمان می تواند امنیت و آرامش کسب و کار و یا دیگر کاربران را در معرض تهدید قرار دهد، طبق صلاحدید خود مجاز به مسدود کردن حساب کاربر مذکور یا عدم اجازه استفاده از خدمات به صورت موقتی یا دائم است. اگر کاربران تعهدات این شرایط و قوانین را رعایت نکنند یا دسترسی آنها به خدمات تاکسیم خطرناک باشد یا مطلوب نباشد، شرکت حق حذف دسترسی کاربر مذکور را به خدمات تاکسیم دارد. در این صورت، کاربر حق طرح هیچگونه ادعا و یا اعتراضی را نخواهد داشت.

بخش 10 – تایید قرارداد :

1 – 10 : کاربر راننده در کمال صحت عقل و اراده اقرار می ‌نماید واجد تمامی شرایط قانونی و قراردادی نسبت به استفاده از خدمات شرکت به منظور انجام موضوع قرارداد از جمله عدم سوء پیشینه، عدم اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی و همچنین عدم استعمال و مصرف آنها بوده و همچنین کاربران اقرار می ‌نمایند کلیه اظهارات، اعلامات، تائیدیه‌ها و محتویات و مندرجات اسناد و مدارک ارائه شده و اطلاعات اعلامی به شرکت و هر آنچه که در آینده اعلام و ارائه می‌گردد منطبق با واقع و حقیقت می ‌باشد. در صورتیکه به هر دلیل اعم از اعلام مراجع و اشخاص خلاف اظهارات کاربران اعلام یا احراز گردد، شرکت محق می ‌باشد ضمن غیر فعال نمودن دائمی کاربر خاطی و به جهت تخلف نامبرده از موارد فوق نسبت به مطالبه مبلغ 6۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال بعنوان خسارت و وجه التزام این شرایط و مقررات اقدام نماید. وصول تمام یا قسمتی از خسارت و وجه التزام فوق از موجودی ریالی کاربر نزد شرکت بلا مانع می‌ باشد .

قوانین و مقررات تاکسیم پیک

بخش 1 : تعاریف و اصطلاحات به کار برده شده در متن

1 – 1 : تاکسیم پیک : خدمات نرم‌ افزاری که توسط شرکت به منظور حمل مرسولات یا انجام سفر کاربر سفارش دهنده توسط کاربر راننده در اپلیکیشن تاکسیم ارائه می‌شود.

2 – 1 : شرکت : نام تجاری متعلق به شرکت ایده پردازان راویس می باشد که در این ضوابط و مقررات اختصاراً به جای نام این شرکت مورد استفاده قرار می گیرد. تاکسیم متصدی حمل و نقل نمی باشد و به صورت مستقیم و غیر مستقیم خدمات حمل و نقل ارائه نمی دهد، بلکه براساس پروانه کسب صادره از اتحادیه کسب و کارهای مجازی، با طراحی سامانه و برنامه خود به نام «تاکسیم»، به عنوان واسطه و تسهیل کننده روابط بین کاربر راننده و کاربر مسافر، زیر ساخت اینترنتی مناسب جهت مدیریت ارائه خدمات حمل و نقل مرسوله و مسافر توسط کاربر راننده را برای کاربر مسافر از طریق برنامه و نرم افزار «تاکسیم» فراهم می نماید. تاکسیم صرفا بستر نرم افزاری را مهیا نموده و مدیریت حمل و نقل کالا و مسافر در بستر نرم افزار را بر عهده دارد.

3 – 1 : اپلیکیشن : نرم افزار متعلق به شرکت که به منظور استفاده از خدمات تاکسیم پیک، حق استفاده ی موقت از آن برابر شرایط قراردادی و سند حاضر به کاربران اعطا می‌گردد.

4 – 1 : کاربر: شخص حقیقی یا حقوقی است اعم از راننده و سفارش دهنده که از طریق اینترنت به اپلیکیشن تاکسیم متصل و از خدمات آن بهره مند می‌شود.

5 – 1 : کاربران: در این سند کاربر راننده و کاربر سفارش دهنده به همراه هم با نام کاربران استفاده می ‌شوند.

6 – 1 : کاربر راننده: شخص حقیقی است که بوسیله ی موتور سیکلت مطمئن و رانندگی صحیح اقدام به تحویل گرفتن مرسولات از کاربر سفارش دهنده در مبدا و تحویل دادن آن در مقصد به گیرنده مرسوله یا انجام سفر به درخواست سفارش دهنده از مبدا به مقصد برابر شرایط سفارش یا سفر ثبت شده در اپلیکیشن تاکسیم می ‌نماید.

7 – 1 : کاربر سفارش دهنده: شخص حقیقی یا حقوقی است که به منظور استفاده از خدمات تاکسیم  نسبت به جابجائی مرسوله یا انجام سفر برای خود از نشانی مبدا به نشانی مقصد از اپلیکیشن تاکسیم استفاده می‌نماید.

8 – 1 : دریافت کننده مرسوله : شخص حقیقی یا حقوقی که مرسوله ی کاربر سفارش دهنده را در مقصد دریافت می‌ نماید.

9 – 1 : سرنشین موتور سیکلت : سفارش دهنده ای که جهت انجام سفر توسط موتور سیکلت از نشانی مبدا به مقصد از اپلیکیشن تاکسیم استفاده می نماید.

10 – 1 : موتور سیکلت مطمئن: وسیله نقلیه ای است مجهز به قوای محرکه و کلیه منصوبات و شرایط لازم برای حمل بار یا جابجائی مسافر، دارای دو محور و وزن خالص حداکثر ۵۵۰ کیلوگرم که برای حرکت در معابر عمومی طراحی گردیده است.

11 – 1 : کلاه ایمنی: کلاهی است که راننده و سرنشین موتور سیکلت‌ها آن را برای محافظت سر خود در برابر ضربات احتمالی ناشی از بروز سوانح به کار می‌برند.

12 – 1 : حساب کاربری: حسابی است که اشخاص برای استفاده از خدمات تاکسیم پیک در اپلیکیشن تاکسیم ایجاد کرده‌اند.

13 – 1 : موجودی: مبلغی است که کاربران سفارش دهنده در حساب کاربری خود به منظور استفاده از خدمات تاکسیم پیک دارند. این مبلغ به صورت پرداخت از طریق سامانه بانکی و کارت‌های عضو شبکه ی شتاب طبق شرایط و مقررات حاضر محاسبه خواهد شد.

14 – 1 : اطلاعات محرمانه: اطلاعاتی که توسط کاربران در اختیار تاکسیم قرار داده می ‌شود اعم از اطلاعاتی که به صورت مستقیم از سوی کاربران وارد می ‌شود و همچنین اطلاعاتی که به صورت خودکار و در نتیجه ی بهره برداری از خدمات تاکسیم پیک در اختیار شرکت قرار داده می‌ شود، مانند اطلاعات مربوط به سفر اعم از زمان سفر، موقعیت مکانی مبدا و مقصد، مسیر طی شده، موقعیت مکانی کاربر راننده و غیره.

15 – 1 : قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران: قانون اساسی، قوانین عادی، آئین نامه‌های اجرایی، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و کلیه ضوابط قانونی حاکم بر انجام موضوع قرارداد اعم از قانون بیمه اجباری شخص ثالث، آئین نامه راهنمائی و رانندگی.

بخش 2 : توضیحات در مورد حساب کاربری

1 – 2 : کاربران با ثبت نام در اپلیکیشن و همچنین با هر بار استفاده از خدمات تاکسیم پیک می ‌پذیرند که قوانین و مقررات جاری شرکت را به صورت کامل مطالعه کرده و با اطلاع کامل از شرایط و معانی آن پذیرفته اند.این قوانین و مقررات ممکن است در طول زمان تغییرکند، بنابراین استفاده ی مستمر کاربران از سایت و اپلیکیشن به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات آن است.

2 – 2 : برای استفاده از خدمات تاکسیم پیک لازم است که هر کاربر سفارش دهنده اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی یک حساب کاربری در اپلیکیشن ایجاد نمایند. تنها اشخاصی که بیش از ۱۸ سال سن و واجد اهلیت قانونی باشند می‌توانند اقدام به ساختن حساب کاربری در اپلیکیشن نمایند. برای استفاده از خدمات تاکسیم پیک، کاربر مذکور باید نام، نام خانوادگی، آدرس پست الکترونیکی و شماره همراه خود را در اپلیکیشن ثبت کند.

3 – 2 : کاربران می ‌پذیرند اطلاعات خواسته شده را به صورت صحیح و به‌ روز در اپلیکشین وارد کنند و مسئول عدم صحت اطلاعات اعلام شده، شخص کاربر می ‌باشد. در صورت اثبات خلاف این موضوع، شرکت مجاز به پیگیری قضایی و قانونی نزد مراجع ذیصلاح می ‌باشد.

4 – 2 : کاربران متعهد میگردند که صرفا با ایمیل متعلق به خود نسبت به ثبت نام در اپلیکیشن تاکسیم اقدام نمایند.در غیر این صورت در برابر شخص ذینفع صاحب ایمیل تماما مسئول بوده و شرکت به محض آگاهی از این موضوع نسبت به لغو عضویت کاربر مذکور اقدام خواهد نمود.

5 – 2 : هر شخص با توجه به مدارک هویتی تنها می ‌تواند یک حساب کاربری به عنوان کاربر سفارش دهنده یا کاربر راننده بنا به مورد در شرکت داشته باشند. در صورتی که شرکت اطلاع یابد که به نام یک شخص اعم از حقیقی و یا حقوقی حساب‌های کاربری متعدد وجود دارد، شرکت مجاز خواهد بود نسبت به قطع خدمات و غیرفعال نمودن حساب‌های کاربری مذکور اقدام نماید.

6 – 2 : مسئولیت همه فعالیت ‌هایی که از طریق حساب کاربری اشخاص حقیقی و یا حقوقی در اپلیکیشن یا سایر خدمات مربوط به تاکسیم پیک انجام می ‌شود به عهده ی کاربران بنا به مورد است. بنابراین مسئولیت سفارش دهنده غیر از کاربر نیز، که با استفاده از حساب کاربری کاربر سفارش دهنده از خدمات تاکسیم پیک استفاده می ‌نمایند، کاملا متوجه خود کاربر سفارش دهنده می‌ باشد.

7 – 2 : مسئولیت حفظ امنیت اطلاعات حساب کاربری از جمله نام کاربری و رمز عبور به عهده ی کاربران است. در صورت مفقود شدن یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر مذکور موظف است در اسرع وقت موضوع را به اطلاع شرکت برساند. بدیهی است تا زمانی که اطلاع ‌رسانی به شرکت انجام نشده است، مسئولیت همه ی فعالیت ‌هایی که از طریق حساب کاربری مذکور انجام شده و می ‌شود به عهده ی وی خواهد بود.

8 – 2 : کاربر سفارش دهنده حق ندارد به اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر اجازه استفاده از حساب کاربری خود را بدهد یا حساب خود را به شخص حقیقی یا حقوقی دیگری منتقل کند. در مورد کاربر شخص حقوقی نیز، مسئولیت‌ های قانونی بهره برداری از خدمات تاکسیم پیک متوجه مدیران مجموعه‌ های مذکور خواهد بود.

9 – 2 : در شرایط خاصی ممکن است از کاربر سفارش دهنده برای استفاده از خدمات، درخواست احراز هویت شود، در چنین شرایطی اگر کاربر اطلاعات کافی در اختیار شرکت قرار ندهد، شرکت می ‌تواند حساب کاربری وی را مسدود کرده و از ارائه ی خدمات به کاربر خودداری کند.

10 – 2 : ممکن است بنا به مورد و حسب صلاحدید و تشخیص شرکت، از کاربران درخواست اطلاعات تکمیلی، ارائه مدارک و یا اصلاح اطلاعات موجود گردد. در این صورت کاربر مورد درخواست، متعهد به ارائه اطلاعات و یا اصلاح اطلاعات درخواستی در مدت اعلام و درخواست شده از سوی شرکت خواهد بود. در غیر این صورت شرکت می‌تواند حساب کاربری وی را مسدود کرده و از ارائه ی خدمات به کاربران خودداری کند.

بخش 3 : طریقه ی استفاده از تاکسیم

1 –  3 : با استفاده از خدمات شرکت ، کاربران می ‌پذیرند و موظف می ‌باشند که از تاکسیم پیک برای انجام هیچ فعالیت غیر‌ قانونی طبق قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران یا خلاف شرع یا مخالف با عرف جامعه استفاده نکنند.

2 – 3 : کاربران متعهد می ‌شوند هیچ‌گاه از خدمات تاکسیم پیک  به صورتی که به شرکت صدمه‌ای وارد کند استفاده نکند. در صورتی که کاربران نسبت به سوء استفاده از امکانات فراهم شده در خدمات تاکسیم پیک در جهت منافع شخصی و یا آسیب اعم از مادی و یا معنوی به منافع شرکت اقدام نمایند، شرکت ضمن داشتن حق قطع خدمات و غیرفعال نمودن حساب کاربری، مجاز خواهد  بود با مراجعه به مراجع قضایی و یا سایر مراجع ذیصلاح قانونی نسبت به مطالبه ی جبران خسارات وارده اقدام نماید.

3 – 3 : کاربران می ‌پذیرند که شرکت ممکن است از ارسال پیامک، ایمیل و یا Push Notification به عنوان راه ارتباطی شرکت با وی استفاده کند. کاربران می ‌توانند درخواست کنند که ارسال این پیام‌ ها قطع شود اما می ‌پذیرند که با انصراف از دریافت این پیام ‌ها، ممکن است در استفاده از خدمات با مشکل مواجه شود و یا اطلاعات مقتضی به موقع به ایشان نرسد.

4 – 3 : شرکت ممکن است کدهایی به منظور هدیه به کاربر سفارش دهنده ارائه کند که با وارد کردن این کدها در نرم‌افزار، یا درصدی از هزینه ی سفر کاسته یا درصدی از هزینه ی سفر پس از آن به کاربر برگردانده ‌شود و یا مبلغ مشخصی به حساب کاربر در اپلیکیشن تاکسیم اضافه ‌شود. نحوۀ ارائه این خدمات و تعیین مهلت استفاده از آنها، منوط به تشخیص و صلاحدید شرکت بوده و در صورت عدم تعلق کدهای مذکور، کاربر سفارش دهنده حق طرح هیچگونه ادعا و اعتراضی را در این خصوص نخواهد داشت.

5 – 3 : کاربران می ‌پذیرند که اجازه ی  انتقال یا فروش کدها را به اشخاص دیگر ندارند. همچنین کاربران مجاز نیستند این کدها را به صورت عمومی منتشر کنند – حتی اگر شرکت در فضاهای عمومی به نحوی که در دسترس عموم است، این کدها را منتشر کرده باشد – مگر اینکه شرکت رسماً این اجازه را به آنها داده باشد.

6 – 3 : کاربر سفارش دهنده می ‌پذیرد موجودی که در حساب کاربری خود دارد مستقل از روش کسب آن (اگر در نتیجه ی افزایش موجودی از طریق درگاه بانک باشد یا در نتیجه ی وارد کردن کد های تخفیفی که شرکت در اختیار آنها قرار می‌ دهد یا هر روش دیگری) فقط برای استفاده از خدمات تاکسیم پیک  قابل استفاده است و امکان دریافت این وجه را به صورت نقد ندارد.

7 – 3 : کاربر سفارش دهنده می ‌پذیرد کدهایی که جهت افزایش موجودی یا کاهش هزینه حمل یا هزینه سفر به آنها داده می‌شود، ممکن است منقضی شوند. از آنجایی که شرکت برای ارائه این کد ها هزینه ای از کاربران دریافت نمی‌کند، این حق برای شرکت محفوظ است که مبلغ یا درصد تاثیر این کد ها را حتی پس از انتشار آنها تغییر دهد یا در صورت لزوم آنها را باطل کند. همچنین در صورتی که شرکت تشخیص دهد که استفاده از این کدها به دلیل خطای فنی یا تخلف صورت گرفته و یا غیر قانونی بوده است می‌تواند این کدها یا مبلغی که در نتیجه ی  استفاده از آنها به حساب کاربر اضافه شده است را باطل یا حذف کند.

8 – 3 : مسئولیت تامین اینترنت و سخت ‌افزار لازم  و همچنین پرداخت هزینه ‌های مربوط به آنها برای استفاده از خدمات تاکسیم پیک  به عهده ی کاربران می باشد.

9 – 3 : کاربران متعهد می‌شوند پس از اتمام حمل یا انجام سفر از هیچ بخش از اطلاعاتی که در نتیجه ی استفاده از خدمات تاکسیم پیک ، از کاربران (سفارش دهندگان یا رانندگان) و گیرنده کسب کرده‌اند، هیچ‌گونه استفاده‌ای نکنند. طبعاً ذخیره کردن اطلاعات نامبردگان در دستگاه تلفن همراه یا به هر شیوه ی  دیگر نیز مغایر با قوانین شرکت خواهد بود. همچنین کاربران متعهد می‌شوند در طول حمل مرسوله یا انجام سفر، فقط در شرایط ضروری از اطلاعاتی که از سفارش دهندگان یا رانندگان در خدمات تاکسیم پیک ارائه شده است استفاده کنند. استفاده ی کاربر از این اطلاعات باید مطابق با عرف جامعه و قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران باشد. در هر صورت اطلاعات مذکور به صورت امانت در اختیار کاربران قرار گرفته است و در صورت نقض تعهدات مذکور، شرکت مجاز به پیگیری حقوقی و کیفری موضوع خواهد بود.

10 – 3 : با استفاده از خدمات تاکسیم پیک کاربران می ‌پذیرند که در حین سفر، تاکسیم پیک را وسیله‌ای برای تبلیغات و بازاریابی کالاها و خدمات شخصی خود قرار ندهند و از هرگونه معرفی و عرضه ی  محصولات و خدمات شخصی و یا متعلق به دیگران خودداری کنند.

11 – 3 : کاربران می ‌پذیرند و اعلام می ‌دارند که متن حریم خصوصی تاکسیم را مطالعه کرده و مورد قبول آنها می ‌باشد.

12 – 3 : کاربران می‌ پذیرند که تاکسیم  خدمات حمل و نقل شهری نیست بلکه تنها خدمات نرم‌افزاری است که ارتباط بین کاربر سفارش دهنده و کاربر راننده را به منظور توافق بر انجام حمل مرسوله یا انجام سفر فراهم می ‌نماید. در خدمات تاکسیم کاربر راننده مختار است یک درخواست حمل یا انجام سفر را بپذیرد یا رد کند، همچنین کاربر سفارش دهنده مختار است پس از ارسال درخواست حمل مرسوله یا انجام سفر، مشخص شدن راننده و قبل از آغاز عزیمت راننده به نقطه مبدا، حمل یا سفر را انجام دهد یا خیر. لذا هر توافق که کاربران انجام می‌ دهند باید به عنوان یک قرارداد لازم مستقل و رابطه ی قراردادی بین کاربران در نظر گرفته شود و شرکت ضامن صلاحیت، رفتار و اعمال کاربران در مقابل یکدیگر نبوده و هیچ مسئولیت حقوقی و کیفری در این خصوص و اتفاقات حین حمل یا انجام سفر نخواهد داشت.

13 –  3 : خدمات تاکسیم پیک ممکن است با مشارکت خدمات شرکت‌ های دیگری ارائه شود که شرکت کنترلی روی آنها ندارد. در چنین شرایطی کاربران می‌ پذیرند که این خدمات، قوانین استفاده و مقررات مختص خود را دارند و شرکت تاکسیم مسئولیتی در خصوص قوانین و خدمات این شرکت‌ها ندارد.

14 – 3 : صرف نظر از عدم امکان استفاده از کد کاربری برای اشخاص ثالث و از آنجایی که ممکن است از طریق حساب کاربری کاربر سفارش دهنده، اشخاص دیگری به غیر از کاربر سفارش دهنده از خدمات تاکسیم پیک  استفاده نمایند، مسئولیت پرداخت هزینه‌های مترقبه و همچنین هر گونه مسئولیت قانونی ایشان نسبت به کاربر راننده و شرکت متوجه کاربر سفارش دهنده می ‌باشد و بدین ترتیب کاربر مذکور و اشخاص ثالث استفاده کننده نسبت به شرکت و سایر مراجع قانونی دارای مسئولیت تضامنی می ‌باشند.

بخش ۴ – همه چیز در مورد هزینه‌ها و پرداخت

1 – 4 : کاربر سفارش دهنده می پذیرد امکان استرداد هزینه‌هایی که وی به شرکت می ‌پردازد وجود  ندارد.

2 – 4 : کاربر سفارش دهنده می‌ پذیرد هزینه ی خدمات از طرف شرکت مشخص می ‌شود و پس از استفاده از خدمات اعتراضی نسبت به هزینه ی آن نمی ‌تواند داشته باشد. بدیهی است از آنجایی که کاربر سفارش دهنده مجاز به عدم پذیرش هزینه اعلام شده از سوی شرکت می‌باشد، در صورت قبول، متعهد به پرداخت آن می ‌باشد و به همین منظور کاربر مذکور با قبول این شرایط و مقررات به شرکت اختیار دریافت و وصول مبالغ مورد مطالبه ی شرکت را از محل موجود حساب کاربری خود، اعطا می ‌نماید.

3 – 4 : پرداخت هزینه ی خدمات فقط از طریق روش‌هایی که توسط تاکسیم مشخص می ‌شود، می تواند صورت گیرد. این روش‌ها عبارتند از: پرداخت از طریق موجودی حساب کاربری تاکسیم ، پرداخت اینترنتی برای افزایش موجودی و پرداخت نقدی به راننده.

4 – 4 : کاربران می ‌پذیرند هزینه ی خدمات ارائه و اعلام شده از سوی شرکت ، ممکن است بسته به ویژگی‌ های خدمات ارائه شده از جمله نوع خدمات، زمان خدمات، مدت زمان تخمینی جهت ارائه خدمات، مکان خدمات (مبدا، مقصد یا مسافت مسیر حمل یا سفر) و یا عوامل دیگر متغیر باشد. در هر صورت رقم اعلام شده از سوی شرکت بر اساس استاندارد های موجود و صلاحدید شرکت تعیین گردیده است و در صورت پذیرش از سوی کاربران، نامبردگان حق طرح هیچگونه ادعا و اعتراضی دراین خصوص نخواهند داشت.

5 – 4 : کاربر سفارش دهنده می ‌پذیرد که باید هزینه ی حمل مرسوله یا انجام سفر را مستقل از هر گونه مشکلی که ممکن است در برنامه ی تاکسیم جهت پرداخت آنلاین به وجود بیاید، به شرکت پرداخت کند. در صورتی که به دلیل مشکلی در برنامه ی تاکسیم یا مشکلات ارتباطی از جمله اینترنت و شبکه ی تلفن همراه امکان پرداخت از طریق نرم‌افزار فراهم نشود، کاربر سفارش دهنده همچنان موظف به پرداخت هزینه ی حمل مرسوله یا انجام سفر خواهد بود. در این شرایط پرداخت هزینه ممکن است با هماهنگی کاربر سفارش دهنده  با مرکز تماس شرکت یا روش‌های دیگر صورت پذیرد. در صورتی که کاربر سفارش دهنده به هر دلیلی از جمله مشکلات نرم‌افزار پرداخت را انجام نداده باشد، شرکت حق دارد مبلغ را از موجودی نامبرده در تاکسیم کسر کند.

6 – 4 : کاربر سفارش دهنده می ‌پذیرد هیچوقت درخواست تاکسیم پیک ارسال نکند مگر اینکه قصد استفاده از خدمات تاکسیم پیک را داشته باشد. کاربر سفارش دهنده اگر پس از ارسال درخواست، پذیرش آن و تحویل مرسوله توسط یک کاربر راننده یا رسیدن کاربر راننده به مبدا برای انجام سفر، درخواست را لغو کند، یا پس از پذیرش در مکان مشخص شده به عنوان مبدا تعیین شده در زمان مشخص جهت تحویل مرسوله یا انجام سفر حضور پیدا نکند، وی متعهد به پرداخت مبلغ مورد قبول مذکور می‌باشد و یا شرکت مجاز خواهد بود نسبت به کسر و برداشت مبلغ مذکور از محل موجودی کاربر اقدام نماید.

7 – 4 : کاربر سفارش دهنده می‌ پذیرد هر گونه تخریبی که در موتورسیکلت کاربر راننده در نتیجه ی استفاده از خدمات با حساب کاربری وی ایجاد شود، مسئولیت تامین هزینه ‌های مربوط به تعمیر، شست و شو و غیره به عهده ی وی خواهد بود. در چنین مواردی شرکت حق دارد این هزینه‌ها را از موجودی حساب تاکسیم کاربر سفارش دهنده کسر یا از وی وصول کند. در صورتی که مبلغ موجودی نزد تاکسیم به میزان خسارات وارده و هزینه‌های مترقب بر آن نباشد، کاربر راننده و یا شرکت مجاز به پیگیری وصول مطالبات مذکور خواهد بود.

8 – 4 : کاربر سفارش دهنده مسئول پرداخت هزینه ی حمل مرسوله یا انجام سفر از مبدا به مقصد به طرق تعیین شده در اپلیکیشن تاکسیم می ‌باشد.

9 – 4 : هزینه ی حمل کالا یا انجام سفر بایستی توسط کاربر سفارش دهنده پرداخت گردد مگر این که در خصوص حمل کالا، کاربر سفارش دهنده از کاربر راننده تقاضا نماید که هزینه ی حمل کالا که توسط اپلیکیشن تاکسیم تعیین گردیده را از دریافت کننده مرسوله دریافت نماید. در صورت عدم پرداخت وجه توسط دریافت کننده مرسوله مسئولیت آن بر عهده ی کاربر سفارش دهنده خواهد بود.

بخش ۵ – مسئولیت های تاکسیم

کاربر راننده باید توجه نماید که با ثبت نام در سامانه تاکسیم و عضویت در سامانه در واقع قراردادی با تاکسیم منعقد نموده است که تابع قوانین و مقررات عقود جایز می باشد. بدین معنا که عضویت در سامانه تاکسیم برای عموم کاربران راننده با رعایت شرایط ذیل امکان پذیر و خروج از سامانه و لغو عضویت نیز کاملا ارادی و به معنای فسخ این قرارداد جایز می باشد. همچنین ساعات انجام فعالیت و تعداد پذیرش درخواست ها، وفق صلاحدید و تصمیم کاربر راننده می باشد، لذا بدیهی است که کاربران راننده کارمندان تاکسیم نمی باشند و مقررات قانون کار و روابط استخدامی بر روابط بین کاربران راننده و تاکسیم حاکم نمی باشد.

 

1 – 5 : شرکت با تمام امکانات خود از جمله مرکز تماس ۲۴ ساعته ، واحد رسیدگی به شکایات و فرآیند میانجیگری تمامی تلاش خود را جهت رضایت کاربران، رفع اختلافات ایجاد شده در زمان ارائه و استفاده از خدمات تاکسیم  پیک بین کاربران، و ایجاد صلح و سازش فی مابین آنها می‌کند.

2 – 5 : شرکت با استفاده از نظارت ‌های خود تلاش می‌کند خدمات با کیفیت مطلوب به کاربران ارائه دهد.

3 – 5 : شرکت تلاش خود را جهت فراهم نمودن امکان استفاده از خدمات نرم‌افزاری خود توسط دستگاه‌ های کاربران محترم می نماید اما تضمینی نسبت به اجرا شدن آن روی همه ی دستگاه‌ها یا همه ی شبکه‌های ارتباطی (اینترنت، شبکه ی تلفن ‌همراه و غیره ) نخواهد داد.

4 – 5 : تمامی اطلاعات کاربران بعنوان اطلاعات محرمانه نزد شرکت محافظت شده و دسترسی به آن توسط اشخاص ثالث ممنوع بوده مگر برابر تصمیم مقام قضایی ذیصلاح. بنابراین در صورت درخواست و صدور دستور مقتضی از سوی مراجع قضایی، شرکت مکلف به ارائه اطلاعات کاربران به مراجع مذکور می‌باشد.

5 – 5 : چنانچه هر یک از کاربران تاکسیم پیک در زمان استفاده از خدمات آن با مشکلی مواجه شوند برابر شرایط فوق می‌توانند شکایت خود را از طریق مرکز تماس ۲۴ ساعته و واحد رسیدگی به شکایات شرکت مطرح و شرکت پیگیری لازم و تلاش خود را جهت حل و فصل اختلافات بعمل خواهد آورد.

6 – 5 : جهت اطلاع بیشتر کاربران با نحوه و شرایط ارائه ی خدمات تاکسیم پیک و استفاده از نرم‌افزار‌های کاربران سفارش دهنده و راننده، همه ی اطلاعات مورد نیاز کاربران توسط شرکت در نرم‌افزار قرار داده شده است و اشخاص می‌توانند با مراجعه به قسمت مذکور و مطالعه ی آنها کاملا با شرایط ذکر شده و خدمات تاکسیم پیک آشنا شوند. همچنین همکاران ما در مرکز تماس به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی هر گونه ابهام و سوال کاربران هستند.

7 – 5 : مسئولیت تاکسیم فقط در فرضی است که کاربر سفارش دهنده از طریق اپلیکیشن تاکسیم درخواست حمل یا انجام سفر ارسال کرده است و کاربر راننده نیز این درخواست را پذیرفته است. لذا اگر کاربر راننده و کاربر سفارش دهنده که در اپلیکیشن تاکسیم  ثبت نام کرده‌اند خارج از اپلیکیشن با یکدیگر بر انجام حمل یا انجام سفر توافق نمایند هیچ گونه مسئولیتی متوجه شرکت نخواهد بود.

بخش ۶ – مسئولیت های کاربران

1 – 6 : مسئولیت همه ی اقدامات و افعال کاربران که ناشی از عدم رعایت قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران مانند قانون مجازات اسلامی از جمله ارتکاب جرم در هنگام سفر و قوانین مدنی از جمله ورود خسارت به مرسولات کاربر سفارش دهنده یا اشخاص ثالث باشد، برعهده ی شخص متخلف بوده و شرکت هیچ گونه مسئولیتی در قبال اعمال و افعال فوق نداشته و نخواهد داشت و شرکت می‌تواند ضمن غیر فعال کردن حساب کاربری متخلف، از طریق مراجع صالح، اقدامات قانونی را علیه نامبرده نسبت به احقاق حقوق قانونی خود بعمل آورد.

2 – 6 : هر گونه اقدامی از سوی کاربر راننده که منجر به ورود خسارت به شهرت، اعتبار و دارایی‌ های شرکت شود تخلف از شرایط قراردادی و قانونی تلقی خواهد. شرکت این حق را برای خود محفوظ می ‌داند که حساب کاربر راننده را مسدود کند و در صورت نیاز، علیه شخص اقدام قانونی انجام دهد و خسارت و حقوق قانونی خود را مطالبه کند.

3 – 6 : کاربر راننده متعهد می ‌شود تنها از علایم و اقلام سازمانی استفاده کند که توسط تاکسیم پیک تهیه و در اختیار او گذاشته شده است . مسئولیت استفاده از اقلام و علایمی که سبب ایجاد مشابهت و یا ایجاد اشتباه برای کاربران سفارش دهنده و یا سایر اشخاص اعم از حقیقی و یا حقوقی نماید بر عهده ی کاربر راننده بوده و در صورت لزوم شرکت به قطع خدمات با نامبرده و پیگیری قانونی اقدام خواهد نمود و شخص متخلف مکلف به جبران خسارات وارده به شرکت خواهد بود.

4 – 6 : کاربر راننده متعهد به بیمه نمودن موتور سیکلت می ‌باشد تا در صورت بروز خسارات به اشخاص ثالث در زمان حمل مرسوله یا انجام سفر، جبران خسارات از طریق شرکت بیمه میسر باشد.

5 – 6 : کاربر راننده در زمان استفاده از خدمات شرکت جهت جا به جایی کاربر سفارش دهنده با موتور سیکلت مکلف و متعهد به رعایت کلیه قوانین و مقررات موضوعه کشوری و شرکت بوده و باید کلیه مقررات راهنمایی و رانندگی از جمله رعایت سرعت مطمئنه، استفاده از کلاه ایمنی توسط خود و سرنشین موتور را رعایت نماید و مسئولیت ‌های ناشی از جابه جایی مسافر اعم از خسارت مالی و پرداخت خسارت و خسارت جانی  و تحمل مجازاتها از جمله پرداخت دیه بر اساس اصل شخصی بودن مجازاتها و قوانین موضوعه بر عهده ی شخص کاربر راننده بوده و در این خصوص مسئولیتی متوجه شرکت نمی‌ باشد.

6 – 6 : کاربر سفارش دهنده خانم، حق درخواست انجام سفر با موتورسیکلت و کاربر راننده حق پذیرش درخواست کاربر سفارش دهنده خانم را جهت انجام سفر با موتورسیکلت نداشته و ممنوع می باشد.

7 – 6 : کاربر راننده حق جابجایی و انجام سفر برای سفارش دهنده را از طریق درگاه تاکسیم پیک که جهت حمل مرسوله اختصاص داده شده است نداشته و ممنوع می باشد.

8 – 6 : کاربر سفارش دهنده ملزم به استفاده صحیح از درگاهای تاکسیم پیک برای ثبت سفارش حمل مرسوله و انجام سفر می باشد و حق استفاده از درگاه تاکسیم پیک که برای حمل مرسوله اختصاص داده شده است را برای انجام سفر نخواهد داشت و با توجه به عدم بیمه بودن سفر سفارش دهنده در درگاه تاکسیم پیک مسئولیت سفر و ریسک های ان از جمله ورود خسارت مادی یا صدمه بدنی برعهده سفارش دهنده خواهد بود.

بخش 7 : شرایط حمل مرسوله ها

1 – 7 : کاربر سفارش دهنده ملزم و متعهد می ‌باشد که مشخصات کامل مرسوله شامل ارزش ریالی آن تا سقف ۵۰۰۰۰۰۰۰ ریال معادل پنج میلیون تومان و نشانی دقیق گیرنده ی مرسوله را در سامانه ی تاکسیم و در زمان ثبت درخواست وارد نماید. و در صورتیکه حمل مرسوله نیاز به بسته بندی خاصی داشته باشد انجام بسته بندی با کاربر سفارش دهنده می ‌باشد و در صورت عدم رعایت این بند کلیه مسئولیت‌ های ناشی از عدم ارائه اطلاعات صحیح یا کامل برعهده ی کاربر سفارش دهنده خواهد بود. ثبت مرسولات چک، برات، سفته ، اوراق بهادار، کالاهای عتیقه، آنتیک و نفیس و همچنین با ارزش بیش از ۵۰۰۰۰۰۰۰ ریال معادل پنج میلیون تومان توسط کاربر سفارش دهنده و حمل مرسولات مذکور توسط کاربر راننده ممنوع می باشد.

2 – 7 : کاربر سفارش دهنده نباید مرسولات خلاف قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران که از جمله عبارت است از مرسوله ی ممنوعه، مواد مخدر، مشروبات الکلی، مواد شیمیائی توهم زا، مواد منفجره، محترقه، مواد سمی، اسیدی، بیماری زا و بد بو، مایعات و جامدات آتش زا و سوختنی، مواد و وسایل رادیواکتیو و بارهای با حجم و ابعاد بیشتر از مقررات شرکت را جهت حمل به کاربر راننده تحویل دهد و در صورت اطلاع، کاربر راننده مکلف به اعلام مراتب به شرکت و مراجع انتظامی می‌ باشد. ضمنا هر گونه مسئولیت حقوقی و جزایی از این جهت متوجه کاربر سفارش دهنده خواهد بود. چنانچه کاربر راننده جا به جایی چنین مرسولاتی را بر عهده بگیرد، شرکت ضمن لغو عضویت  وی حق پیگیری از طریق مراجع قضایی را خواهد داشت.

3 – 7 : مرسوله ی کاربر سفارش دهنده باید متناسب با جعبه ی موتورسیکلت بوده به نحوی که متعارف محسوب و ابعاد، حجم، وزن، خطرناک بودن، و نوع آن متناسب با وزن و شرایطی باشد که از طرف کارخانه ی سازنده ی موتور سیکلت تعیین شده باشد و حمل بار بدون توجه به ظرفیت موتور از نظر شرکت تخلف محسوب می‌ شود.

4 – 7 : مرسوله ی کاربر سفارش دهنده باید حداکثر ۲۵ کیلوگرم و حداکثر ابعاد ۴۵*۴۵*۴۵ باشد.

5 – 7 : کاربر راننده پس از اعلام قبولی تقاضای سفارش دهنده ملزم به انجام سرویس تا رسیدن به مقصد می‌ باشد مگر در موارد ضروری و با عذر موجه که در این خصوص می ‌بایست کاربر راننده شرکت را نسبت به عذر موجه خود و ادامه سرویس توسط شخص دیگر که شرکت معرفی خواهد کرد ، مطلع نماید.

6 – 7 : پذیرش مرسوله از اشخاص ثالث که در اپلیکیشن تاکسیم  به عنوان کاربر سفارش دهنده تعریف نشده‌اند ممنوع است و کاربر راننده حق دریافت و تحویل مرسوله از اشخاص فوق را نخواهد داشت. در صورت عدم رعایت، تمام مسئولیت ‌های ناشی از این تخلف برعهده ی کاربر راننده می ‌باشد و از این جهت هیچ مسئولیتی متوجه شرکت نخواهد بود و شرکت حق دارد نسبت به قطع دسترسی کاربر راننده اقدام و مبادرت به پیگیری قانونی از جمله مطالبه ی خسارت از شخص متخلف نماید.

7 – 7 : پذیرش مرسوله از اشخاص زیر ۱۸ سال ممنوع است و کاربر راننده حق دریافت و تحویل مرسوله را نخواهد داشت. در صورت پذیرش، تمام مسئولیت ‌های ناشی از این تخلف بر عهده ی کاربر راننده می ‌باشد.

8 – 7 : کاربر راننده متعهد و مکلف می ‌باشد در زمان تحویل مرسوله به گیرنده مرسوله ثبت شده در اپلیکیشن، امضاء و تائیدیه ی نامبرده را نسبت به تحویل صحیح و سالم مرسوله اخذ نماید و گیرنده ی مرسوله نیز در صورت تحویل مرسوله ملزم به امضاء و تائید به تحویل صحیح و سالم بودن مرسوله می ‌باشد. . پرداخت هرگونه خسارت وارد شده به مرسوله، منوط به اعلام خسارت در زمان تحویل مرسوله است. گیرنده ی مرسوله باید بسته ارسالی را در زمان دریافت، بررسی و سپس امضای دریافت مرسوله را بر روی اپلیکیشن ثبت کند. بعد از دریافت امضاء، شرکت هیچ مسئولیتی در قبال اعلام خسارت بر عهده ندارد. در صورت عدم تمایل تحویل گرفتن مرسوله توسط گیرنده ثبت شده در اپلیکیشن در مقصد به هر دلیلی اعم از دیر رسیدن مرسوله، ورود خسارت به آن، باز شدن مرسوله و غیره و یا عدم شناسایی گیرنده در آدرس اعلامی کاربر سفارش دهنده، کاربر راننده ملزم به مطلع نمودن شرکت از این موضوع و بازگرداندن مرسوله به کاربر سفارش دهنده با هماهنگی شرکت و در صورت عدم پذیرش کاربر سفارش دهنده ملزم به نگهداری آن در نزد خود در ظرف یک هفته و پس از آن تحویل به شرکت تا تعیین تکلیف نهایی توسط واحد پاسخگوئی به شکایات شرکت یا مراجع ذیصلاح دیگر می ‌باشد. مخارج و هر نقص و عيب به عهده ی کاربر سفارش دهنده خواهد بود و در این خصوص هر گونه ادعایی نسبت به عدم تحویل مرسوله توسط کاربر راننده و شرکت به گیرنده ی مرسوله یا سفارش دهنده مردود و غیر قابل استماع می‌ باشد.

9 – 7 : کاربر راننده مکلف به بررسی مرسوله مطابق با سفارش ثبت شده در اپلیکیشن تاکسیم در زمان تحویل آن از کاربر سفارش دهنده می ‌باشد و پذیرش مرسوله توسط کاربر راننده دلیل بر مجاز بودن محتویات آن و استاندارد بودن برای حمل با موتور سیکلت می‌ باشد و چنانچه در زمان حمل به عللی خارج از اراده ی کاربر راننده مانند توقف و بررسی توسط مرجع انتظامی، افتادن اتفاقی بار و مشخص شدن محتویات آن یا غیره کاربر راننده متوجه خلاف قانون بودن مرسوله و نقض تعهدات کاربر سفارش دهنده از مقررات و شرایط این سند گردد، مکلف به قطع و لغو حمل مرسوله و اعلام مراتب به شرکت و بنا به مورد به مرجع انتظامی می ‌باشد.

10 – 7 : چنانچه مرسوله به نحوی بسته بندی گردیده که محتویات آن قابل رویت نباشد کاربر سفارش دهنده مکلف است در سامانه ی تاکسیم محتویات مرسوله را ثبت کرده و مسئولیت ناشی از اظهارات خود را بر عهده گیرد. شرکت در قبال محتوای غیر قابل رویت مرسوله‌ها هیچ مسئولیتی ندارد و هر گونه مسئولیت ناشی از ارسال بسته‌های حاوی اقلام مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران، بر عهده ی کاربر سفارش دهنده و پاسخگویی در قبال آن در کلیه مراجع اداری، انتظامی و قضایی مستقیما به عهده ی ایشان است. همچنین کاربر سفارش دهنده باید خساراتی که به سبب این امر به شرکت وارد شده است را نیز جبران نماید.

11 – 7 : جهت ارسال مرسوله ‌هایی که نیاز به احراز هویت گیرنده مرسوله باشد، لازم است سفارش دهنده در سامانه ی تاکسیم این موضوع را متذکر شود. در غیر این صورت شرکت مسئولیتی در قبال احراز هویت گیرنده مرسوله در آدرس اعلام شده ندارد.

12 – 7 : کاربر سفارش دهنده متعهد می ‌باشد در صورت داشتن بار نا متعارف و هر گونه پرنده یا حیوانات دیگر، موضوع را قبل از توافق بر حمل مرسوله به کاربر راننده اعلام کند. در غیر اینصورت چنانچه پس از پذیرش درخواست سفارش دهنده و عزیمت کاربر راننده به نقطه مبدا، کاربر راننده مواجه با موارد فوق شود، مجاز به لغو (امتناع از انجام سفر) بوده و مسئولیت جبران خسارات وارده و هزینه ی سفر برعهده ی کاربر سفارش دهنده است.

13 – 7 : کاربر راننده متعهد می‌گردد با رعایت کامل امانت داری و در اسرع وقت مرسوله را به گیرنده برساند.

14 – 7 : چنانچه فرستنده یا گیرنده مرسوله بخواهند مرسوله دریافتی به آدرس مبدا بازگردد بایستی به وسیله حساب کاربری خود از طریق سامانه ی تاکسیم و پرداخت هزینه اقدام نماید و کاربر راننده هیچ مسئولیتی در جهت بازگرداندن مرسوله به مبدا ندارد.

15 – 7 : کاربر سفارش دهنده باید توجه نماید که احراز هویت گیرنده مرسوله/بار بر عهده کاربر راننده نمی باشد و هماهنگی با گیرنده مرسوله از وظایف کاربر سفارش دهنده می باشد. همچنین مراودات مالی و تسویه حساب ناشی از معاملات فی مابین فرستنده و گیرنده مرسوله/بار صرفاً فی مابین آنها معتبر و موثر می باشد و کاربر راننده  در این خصوص مسئولیتی ندارند. لذا ثبت درخواست ارسال مرسوله/بار، به منزله قصد واقعی و بدون قید و شرط تحویل مرسوله/بار به گیرنده می باشد.

16 – 7 : تحویل دادن و یا تحویل گرفتن مرسوله/ بار در خیابان، فضای عمومی و به طور کلی در آدرسی غیر از آدرس پستی که در سامانه درج شده است، خلاف ضوابط و مقررات تاکسیم می باشد و تاکسیم هیچگونه مسئولیتی دراین زمینه ندارد.

17 – 7 : کاربر سفارش دهنده باید پیش از تحویل بار/ مرسوله به کاربر راننده، شماره پلاک وسیله نقلیه، مشخصات ظاهری و سایر اطلاعات کاربر راننده مندرج در سامانه را با فردی که جهت تحویل مرسوله / بار مراجعه نموده، مطابقت دهد و در صورت عدم تطبیق اطلاعات درج شده با کاربر راننده، از تحویل مرسوله/ بار خودداری نموده و مراتب را سریعاً به تاکسیم و در صورت لزوم به مراجع قضایی اعلام نماید. بدیهی است مسئولیت تحویل مرسوله/ بار به فردی غیر از کاربر راننده معرفی شده در سامانه تاکسیم با کاربر سفارش دهنده می باشد و تاکسیم هیچگونه مسئولیتی در این زمینه ندارد.

بخش 8 – توضیحات در مورد جبران خسارت مرسوله :

1 – 8 : جهت رفاه حال کاربران سفارش دهنده ، تاکسیم در صورت وارد شدن خسارت به مرسوله در صورت اثبات شدن قصور کاربر راننده تا سقف مبلغ 000/000/20 ریال معال 2 میلیون تومان پرداخت خواهد کرد .

 • تبصره : کاربر راننده موظف است در صورت مقصر شناخته شدن وی ، طبق مبلغ اعلامی از طرف واحد رسیدگی به شکایات تاکسیم ، اقدام به پرداخت خسارت ظرف مدت 48 ساعت نماید .

2 – 8 : پرداخت خسارت فقط در صورت احراز آسیب فیزیکی ناشی از حمل نامناسب مرسوله صورت می‌گیرد.

3 – 8 : چنانچه آسیب یا نقص مرسوله ناشی از عیب ذاتی کالا یا سایر عیوبی که هیچ ارتباطی با حمل آن نداشته یا مستند به کاربر سفارش دهنده يا گیرنده و يا ناشي از تعليماتي بوده كه يكي از آنها داده‌اند یا بسته بندی نادرست کاربر سفارش دهنده یا مرسوله ‌های نامتناسب برای حمل با موتور سیکلت و یا مرسوله های سریع الفساد باشد، شرکت هیچ گونه مسئولیتی  نخواهد داشت.

4 – 8 : اگر بسته بندي عيب ظاهري داشته و کاربر راننده موتور سیکلت مرسوله را بدون قيد عدم مسئوليت قبول كرده باشد شخصا مسئول آن خواهد بود و شرکت از این جهت هیچ مسئولیتی نخواهد داشت.

5 – 8 : چنان چه آسیب ، نقص یا سرقت مرسوله ناشی از تقصیر یا قصور کاربر راننده باشد مسئولیت تماما متوجه کاربر راننده بوده و کاربر راننده ملزم به جبران خسارت وارده به شرکت بوده و شرکت حق لغو عضویت وی را خواهد داشت.

6 – 8 : شرکت در قبال پرداخت خسارت برای مرسوله‌هایی که ارزش آن‌ها اظهار نشده باشد هیچ مسئولیتی ندارد.

7 – 8 : پرداخت خسارت به بسته‌هایی که محتوای آن ها قابل رویت نیست فقط در صورت وجود علائم ضربه و آسیب فیزیکی به بسته بندی قابل پرداخت است.

8 – 8 : در صورتی که کاربر سفارش دهنده ادعای دریافت خسارت غیر واقعی و یا ساختگی از تکسیم نماید، تاکسیم ضمن مسدود نمودن حساب کاربری وی، نسبت به تعقیب قضایی موضوع از طریق مراجع صالح اقدام می نماید.

بخش 9 – موارد فنی تاکسیم :

1 – 9 : کاربران حق ندارند هیچگونه تلاشی در جهت استخراج سورس کد (Source Code) نرم‌افزارهای تاکسیم شامل دیکامپایل(Decompile) ، مهندسی معکوس(Reverse Engineering) یا فعالیت های مشابه انجام دهد، مگر اینکه اجازه ی چنین کاری به صورت قانونی صادر شده باشد.

2 – 9 : کاربران مجاز نیستند با استفاده از روش‌های Framing یا Mirroring یا روش‌های دیگر نسخه ی دیگری از خدمات تاکسیم را روی سرورهای دیگر ارائه کند. همچنین کاربر مجاز نیست در نرم‌افزار تاکسیم یا در روش ارائه ی خدمات تاکسیم پیک تغییر یا اخلالی ایجاد کند.

3 – 9 : کاربران حق ندارند نرم‌افزار یا اسکریپتی با هدف ایندکس گذاری (Indexing)، مطالعه یا هر گونه فعالیت داده‌کاوی روی خدمات اجرا کنند.

بخش 10 – توضیحات در مورد قطع کردن خدمات

1 – 10 : در صورت تخلف کاربران از قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و قوانین و مقررات و ضوابط شرکت و شرایط این سند و هر اعمال و رفتاری که حضور یک کاربر (راننده یا سفارش دهنده) را برای شرکت، سایر کاربران و اشخاص ثالث خطرناک نماید و یا مطلوب نباشد، شرکت طبق صلاحدید و تشخیص خود نسبت به حذف دسترسی کاربر مذکور از خدمات شرکت اقدام خواهد نمود. در این صورت، کاربر حق طرح هیچگونه ادعا و یا اعتراضی را نخواهد داشت.

2 – 10 :  کاربران حق ندارند هیچ فعالیتی در راستای حصول دسترسی غیرقانونی و غیر متداول به هیچ بخش از سامانه ی تاکسیم انجام دهند.

بخش 11 – تایید قرارداد :

1 – 11 : کاربر راننده در کمال صحت عقل و اراده اقرار می ‌نماید واجد تمامی شرایط قانونی و قراردادی نسبت به استفاده از خدمات شرکت به منظور انجام موضوع قرارداد از جمله عدم سوء پیشینه، عدم اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی و همچنین عدم استعمال و مصرف آنها بوده و همچنین کاربران اقرار می ‌نمایند کلیه اظهارات، اعلامات، تائیدیه‌ها و محتویات و مندرجات اسناد و مدارک ارائه شده و اطلاعات اعلامی به شرکت و هر آنچه که در آینده اعلام و ارائه می‌گردد منطبق با واقع و حقیقت می ‌باشد. در صورتیکه به هر دلیل اعم از اعلام مراجع و اشخاص خلاف اظهارات کاربران اعلام یا احراز گردد، شرکت محق می ‌باشد ضمن غیر فعال نمودن دائمی کاربر خاطی و به جهت تخلف نامبرده از موارد فوق نسبت به مطالبه مبلغ 6۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال بعنوان خسارت و وجه التزام این شرایط و مقررات اقدام نماید. وصول تمام یا قسمتی از خسارت و وجه التزام فوق از موجودی ریالی کاربر نزد شرکت بلا مانع می‌ باشد .

قوانین و مقررات تاکسیم بار

بخش 1 : توضیحات در مورد اصطلاحات به کار رفته در متن :

1 – 1 : شرکت : نام تجاری متعلق به شرکت ایده پردازان راویس می باشد که در این ضوابط و مقررات اختصاراً به جای نام این شرکت مورد استفاده قرار می گیرد. تاکسیم متصدی حمل و نقل نمی باشد و به صورت مستقیم و غیر مستقیم خدمات حمل و نقل ارائه نمی دهد، بلکه براساس پروانه کسب صادره از اتحادیه کسب و کارهای مجازی، با طراحی سامانه و برنامه خود به نام «تاکسیم»، به عنوان واسطه و تسهیل کننده روابط بین کاربر راننده و کاربر مسافر، زیر ساخت اینترنتی مناسب جهت مدیریت ارائه خدمات حمل و نقل مرسوله و مسافر توسط کاربر راننده را برای کاربر مسافر از طریق برنامه و نرم افزار «تاکسیم» فراهم می نماید. تاکسیم صرفا بستر نرم افزاری را مهیا نموده و مدیریت حمل و نقل کالا و مسافر در بستر نرم افزار را بر عهده دارد.

2 – 1 : تاکسیم بار : خدمات نرم افزاری که در زمین جا به جای مرسوله و بار با وانت ارائه می شود .

3 – 1 : اپلیکیشن : نرم ‌افزار متعلق به شرکت که به منظور استفاده از خدمات تاکسیم بار ، حق استفاده ی موقت از آن برابر شرایط مندرج در قرارداد خصوصی و سند حاضر به کاربران شرکت اعطا می گردد .

4 – 1 : کاربر سفارش دهنده : هر متقاضی حقیقی یا حقوقی می باشد که درخواست استفاده از خدمات تاکسیم بار را در سامانه تاکسیم ثبت می نماید.

5 – 1 : کاربر راننده : شخص حقیقی است که درخواست کاربر سفارش دهنده را در سامانه تاکسیم می پذیرد .

6 – 1 : مرسوله / بار : کلیه اشیاء و کالاهایی می باشد که بنا به درخواست کاربر سفارش دهنده پس از ثبت درخواست طبق ضوابط و مقررات تاکسیم ، توسط کاربر راننده حمل و به مقصد مشخص شده در سامانه تحویل می گردد.

7 – 1 : کاربران : در این سند کاربر راننده و کاربر سفارش دهنده به همراه هم با نام کاربران استفاده می ‌شوند.

8 – 1 : حساب کاربری : حسابی است که کاربران جهت استفاده از خدمات تاکسیم در نرم افزار ایجاد کرده اند .

9 – 1 : اعتبار هدیه: اعتبار ریالی می باشد که به صورت هدیه به کاربر سفارش دهنده اختصاص می یابد و در حساب کاربری وی درج می گردد. این اعتبار هدیه همچنین می تواند به صورت کد از طریق پیام کوتاه یا ایمیل یا روش های دیگر در اختیار کاربر سفارش دهنده قرار گیرد. این اعتبار تنها جهت استفاده از خدمات تاکسیم به کاربر سفارش دهنده مورد نظر اختصاص می یابد و قابل انتقال به کاربر دیگر تاکسیم نمی باشد. کاربران باید توجه نمایند که تمامی اعتبارات هدیه (کوپن های تخفیف، اعتبار رایگان معرفی دوستان، هدیه ثبت نام و ….) دارای مدت اعتبار می باشند و در پایان مدت اعتبار از حساب کاربری حذف می گردند.

10 – 1 : افزایش اعتبار: به معنای افزایش میزان موجودی ریالی کاربر سفارش دهنده یا کاربر راننده نزد تاکسیم می باشد. بدین ترتیب که کاربر سفارش دهنده با واریز مبلغی به حساب کاربری خود از طریق نرم افزار تاکسیم میزان اعتبار قابل استفاده خود جهت پرداخت هزینه خدمات را افزایش می دهد و کاربر راننده با واریز مبلغی به حساب کاربری خود می تواند میزان بدهی خود به تاکسیم را کاهش دهد یا تسویه نماید.

11 – 1 : قوانین جمهوری اسلامی ایران : منظور کلیه قوانین حاکم بر کشور اعم از قانون اساسی، قوانین عادی و تکمیلی، آئین نامه های اجرایی، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و کلیه ضوابط قانونی حاکم بر انجام موضوع فعالیت موضوع این ضوابط و مقررات می باشد که شامل و نه محدود به قانون بیمه اجباری شخص ثالث، آئین نامه راهنمائی و رانندگی و ….. می باشد.

بخش 2 : پوشش خسارت :

تاکسیم با توجه به دغدغه کاربران سفارش دهنده درخصوص سالم رسیدن مرسوله به مقصد، تمهید “پوشش خسارت تاکسیم” را جهت جلب رضایت سفارش دهنده و جبران خسارات احتمالی به شرط دارا بودن شرایط ذیل در نظر گرفته است :

1 – 2 : این پوشش خسارت تنها شامل خدمات حمل بار و مرسوله یعنی خدمات ، تاکسیم بار می گردد.

2 – 2 : حداکثر میزان پوشش برای خسارات ناشی از قصور کاربر راننده به شرط اثبات وقوع این تقصیر یا قصور توسط کاربر سفارش دهنده مبلغ بیست میلیون ریال (دو میلیون تومان) می باشد.

 • تبصره : کاربر راننده موظف است در صورت مقصر شناخته شدن وی ، طبق مبلغ اعلامی از طرف واحد رسیدگی به شکایات تاکسیم ، اقدام به پرداخت خسارت ظرف مدت 48 ساعت نماید .

3 – 2 : این پوشش خسارتی تنها خسارت های مادی را شامل می گردد و خسارات معنوی شامل آن نمی گردد.

4 – 2 : کاربران سفارش دهنده باید نوع، تعداد یا مقدار و ارزش ریالی کالای ارسالی را بصورت دقیق، شفاف و صادقانه درسامانه در قسمت توضیحات درج نمایند. چنانچه تاکسیم درجریان فرآیند پرداخت خسارت متوجه گردد که کاربر اصل صداقت و شفافیت را رعایت ننموده، تعهدی به پرداخت خسارت ندارد.

5 – 2 : کاربر سفارش دهنده موظف است مرسوله را به رویت کاربر راننده برساند. چنانچه کاربر سفارش دهنده مرسوله را به رویت راننده نرساند، نمی تواند از پوشش خسارت تاکسیم استفاده نماید.

6 – 2 : وقوع حوادث غیر مترقبه و قوای قاهره (سیل، زلزله، فوت، آتش سوزی و … ) رافع مسئولیت کاربر راننده و تاکسیم می باشد.

7 – 2 : پرداخت خسارات ناشی از قصور یا تقصیر کاربر راننده تا سقف مبلغ دو میلیون تومان منوط به عدم امضای رسید تحویل توسط گیرنده می باشد. بعد از امضای رسید تحویل توسط گیرنده، مرسوله/بار دیگر شامل پوشش خسارت تاکسیم نمی گردد. لذا کاربر سفارش دهنده مسئولیت اطلاع رسانی به گیرنده در خصوص بررسی مرسوله/بار پیش از امضاء رسید تحویل را بر عهده دارد.

8 – 2 : اشکالات اساسی و ذاتی در مرسوله، عدم کارایی، تفاوت در جنس و مشخصات مرسوله/بار، داخل در معاملات شخصی فی مابین کاربر سفارش دهنده و گیرنده می باشد و شامل پوشش خسارات تاکسیم نمی گردد.

9 – 2 : کاربر سفارش دهنده موظف است در صورت وارد شدن خسارت به مرسوله / بار و ضرر مالی، موضوع را حداکثر ظرف ۲۴ ساعت پس از ثبت درخواست حمل در سامانه به اطلاع تاکسیم برساند، پس از این مدت هرگونه ادعای خسارتی غیر مسموع می باشد و تاکسیم مسئولیتی در پرداخت خسارت ندارد.

فرآیند بررسی ، رسیدگی و پرداخت خسارت :

10 – 2 : خسارات وارده پس از اثبات توسط کاربر سفارش دهنده ، طبق توافق بین کاربر سفارش دهنده و تاکسیم تا سقف بیست میلیون ریال قابل پرداخت می باشد. پوشش خسارت تاکسیم شامل خسارت های بیش از این مبلغ نمی باشد.

11 – 2 : کاربر سفارش دهنده موظف است ظرف ۲۴ ساعت از ثبت درخواست، خسارت وارده به مرسوله/ بار را به واحد شکایات تاکسیم اعلام نماید و ظرف مدت دو روز کاری نسبت به فراهم کردن مدارک لازم جهت اثبات خسارت و میزان خسارت اقدام نماید. در صورت عدم اعلام خسارت ظرف مدت مورد نظر و یا عدم پاسخگویی و یا عدم حضور کاربر سفارش دهنده و فراهم نکردن مدارک لازم ظرف مهلت مقرر، موضوع پیگیری از سوی کارشناسان تاکسیم مختومه اعلام می گردد و تاکسیم مسئولیتی برای پرداخت خسارت ندارد.

12 – 2 : تاکسیم در فرایند بررسی موضوع می تواند درخواست مدارک بیشتری از کاربر سفارش دهنده بنماید. کاربر سفارش دهنده موظف است مدارک لازم را ظرف دو روز کاری از زمان درخواست به واحد شکایات ارائه نماید. چنانچه این مدارک ظرف مهلت مقرر ارائه نگردد، تاکسیم مسئولیتی برای پرداخت خسارت ندارد.

13 – 2 : کاربر سفارش دهنده زمانی می تواند از پوشش خسارت تاکسیم استفاده نماید که علاوه بر اعلام ارزش واقعی مرسوله در قسمت توضیحات در زمان ثبت درخواست، مدارک و مستندات ارزش واقعی بار و مرسوله از قبیل فاکتور، سند رسمی و …. را جهت دریافت خسارت ارائه نماید.

14 – 2 : در مواردی که مرسوله / بار نو و در بسته بندی کارخانه ای و به صورت آکبند نباشد و یا فاکتوری برای اثبات ارزش ریالی آن وجود نداشته باشد، ارزش آن با توجه به قیمت روز بازار و طبق توافق کاربر سفارش دهنده با تاکسیم و بر اساس میزان خسارت وارده محاسبه می گردد.

15 – 2 : پرداخت خسارت به کاربر سفارش دهنده بعد از بررسی کارشناسان تاکسیم و توافق بر مبلغ خسارت، ظرف مدت 4 روز کاری صورت می پذیرد.

15 – 2 : در صورتی که کاربر سفارش دهنده ادعای دریافت خسارت غیر واقعی و یا ساختگی از تاکسیم نماید، تاکسیم ضمن مسدود نمودن حساب کاربری وی، نسبت به تعقیب قضایی موضوع از طریق مراجع صالح اقدام می نماید.

روش خاتمه دادن اختلافات :

16 – 2 : اختلافات ناشی از اجرا یا تفسیر این شرایط و مقررات ، در ابتدا از طریق سازش بین طرفین حل و فصل و در صورت عدم سازش، از طریق مراجع قضایی ذیصلاح در شهری که اقامتگاه قانونی تاکسیم در آن واقع است، حل و فصل می گردد.

بخش 3 : مسئولیت کاربران در جهت ارسال مرسوله

کاربر سفارش دهنده و کاربر راننده موظف اند که این استاندارد ها را در زمان ثبت درخواست و در زمان تحویل مرسوله/ بار مراعات نمایند. لازم به ذکر است تاکسیم یا کاربر راننده هیچگونه مسئولیتی نسبت به خساراتی که درنتیجه عدم رعایت این موارد توسط کاربر سفارش دهنده ممکن است به مرسوله/ بار وارد گردد، ندارند .

1 – 3 : کاربر سفارش دهنده موظف است کلیه اطلاعات مربوط به درخواست سفر را به صورت کامل و صحیح در سامانه ثبت نماید. این اطلاعات شامل مشخصات فرستنده و گیرنده مرسوله/ بار یا اطلاعات مسافر که شامل نام و نام خانوادگی، شماره تماس به همراه نشانی دقیق پستی و نقشه ای (لوکیشن) مبدا و مقصد در سامانه و نیز مشخصات کامل مرسوله می باشد. همچنین در صورتی که مرسوله ارزش مالی داشته باشد لازم است نوع، تعداد و ارزش ریالی آن در سامانه و در قسمت توضیحات درخواست درج گردد. بدیهی است هرگونه نقص یا تاخیر در فرایند ارسال مرسوله یا بروز خسارتی که در نتیجه عدم درج صحیح اطلاعات رخ دهد، کاملاً بر عهده کاربر سفارش دهنده می باشد و تاکسیم یا کاربر راننده مسئولیتی در این زمینه ندارند.

2 – 3 : کاربر سفارش دهنده باید توجه نماید که احراز هویت گیرنده مرسوله/ بار بر عهده راننده تاکسیم نمی باشد و هماهنگی با گیرنده مرسوله از وظایف کاربر سفارش دهنده می باشد. همچنین مراودات مالی و تسویه حساب ناشی از معاملات فی ما بین فرستنده و گیرنده مرسوله/ بار صرفاً فی ما بین آنها معتبر و موثر می باشد و کاربر راننده و تاکسیم در این خصوص مسئولیتی ندارند. لذا ثبت درخواست ارسال مرسوله/ بار، به منزله قصد واقعی و بدون قید و شرط تحویل مرسوله/ بار به گیرنده می باشد.

3 – 3 : کاربر سفارش دهنده موظف است مرسوله/ بار را متناسب با جنس و نوع آن بسته بندی نماید. همچنین کلیه نکات فنی و ایمنی مختص بار/ مرسوله را که لازم است در جریان حمل بدان توجه گردد، ضمن درج در سامانه در هنگام ثبت درخواست ارسال، به طریق مقتضی و عملی به راننده نیز اطلاع دهد. مسئولیت ناشی از بسته بندی نا متعارف و یا عدم اعلام نکات فنی و ایمنی لازم به کاربر راننده، به عهده کاربر سفارش دهنده بوده و تاکسیم یا کاربر راننده هیچگونه مسئولیتی در این زمینه ندارند.

4 – 3 : کاربر سفارش دهنده موظف می باشد که مرسوله/ بار را به رویت راننده برسا ند. چنانچه محتوای مرسوله/ بار با مشخصات ثبت شده در سامانه مغایرت داشته باشد، کاربر راننده می تواند از تحویل گرفتن مرسوله/ بار امتناع نماید. در این صورت کاربر سفارش دهنده موظف به پرداخت هزینه کنسلی سفر به کاربر راننده یا هزینه مراجعه کاربر راننده به مبدا براساس نوع سرویس انتخابی می باشد. در صورتی که مرسوله/ بار پلمپ شده باشد یا کاربر سفارش دهنده با اختیار خود نخواهد مرسوله به رویت کاربر راننده برسد، کاربر سفارش دهنده موظف است رسیدی مبنی بر عدم رویت مرسوله توسط راننده به کاربر راننده ارائه نماید. در غیر این صورت کاربر سفارش دهنده نمی تواند نسبت به بروز خسارت احتمالی نسبت به مرسوله / بار ادعایی نماید و تاکسیم و یا کاربر راننده مسئولیتی در این زمینه ندارند.

5 – 3 : کاربر سفارش دهنده متعهد می گردد در ارسال مرسوله/ بار یا به عنوان مسافرکلیه قوانین و موازین جمهوری اسلامی ایران و ضوابط تاکسیم را رعایت نماید، درغیراینصورت تاکسیم تعهدی در ارائه خدمات به کاربر سفارش دهنده ندارد و در این خصوص مسئولیتی ندارد. همچنین در صورت ارتکاب جرم از سوی هر یک از کاربران و اطلاع تاکسیم از آن، تاکسیم نسبت به اعلام جرم و یا عمل خلاف قانون به مراجع قضایی و انتظامی اقدام می نماید و کاربر مربوطه موظف به جبران کلیه خسارات وارده به تاکسیم در این شرایط می باشد.

6 – 3 : مرسوله/ باری که برای آن درخواست حمل ثبت گردیده ، باید متناسب و مطابق با نوع سرویس انتخابی و استاندارد هایی باشد که در ضوابط تاکسیم و کارخانه سازنده وسیله نقلیه درج گردیده است. بدین ترتیب که جهت حمل با موتورسیکلت در ابعاد و اندازه جعبه حمل (باکس)، جهت حمل با وانت بار در ابعاد و اندازه کابین و جهت حمل با سواری در ابعاد و اندازه صندوق سواری باشد.

7 – 3 : جهت ارسال بار توسط وانت بارهای سبک، حداکثر وزن مجاز به شرح ذیل می باشد:

 • وانت بار.پیکان : ۶۵۰ کیلوگرم
 • وانت بار پراید : ۴۵۰ کیلوگرم
 • وانت بار آریسان : ۷۰۰ کیلوگرم
 • وانت بار ال نود : ۸۰۰ کیلوگرم

8 – 3 : جهت ارسال بار توسط وانت بارهای سنگین (مزدا، نیسان و ….) وزن مجاز بین ۸۰۰ کیلوگرم تا ۲ تن می باشد.

9 – 3 : ارتفاع بار جهت حمل با وانت بار سنگین یا سبک نباید از سقف خودرو بیش از یک متر باشد.

10 – 3 : برای حمل ( اسباب منزل ، نخاله های ساختمی ، دارو و … ) و یا ارسال هرگونه بار که نیاز به اخذ مجوز از مراجع ذی صالح دارد، لازم است مجوز حمل آن به کاربر راننده ارائه گردد و  وضعیت خاص مرسوله در سامانه درج گردد و باید یک نفر از طرف کاربر سفارش دهنده همراه راننده وانت برای حمل بار به مقصد حضور داشته باشد. همچنین چنانچه به واسطه همراه نبودن فاکتور یا مجوزهای لازم جهت حمل بار، وسیله نقلیه کاربر راننده توقیف گردد و یا مشکلی از نظر قانونی برای کاربر راننده رخ دهد، کاربر سفارش دهنده مسئول می باشد و موظف است خسارات وارده به کاربر راننده و تاکسیم را جبران نماید. بدیهی است در این صورت تاکسیم و یا کاربر راننده هیچگونه مسئولیتی نسبت به مرسوله/ بار و حمل آن ندارند.

11 – 3 : اشیاء ذیل ارسالشان از طریق تاکسیم کاملا ممنوع می باشد و در صورت مشاهده توسط تاکسیم با فرد خاطی اعم از کاربر راننده و سفارش دهنده برخورد قانونی خواهد شد و حساب کاربری هر دو طرف مسدود خواهد شد :

 • هرگونه بار/ مرسوله غیر مجاز نظیر مشروبات الکلی، مواد مخدر، مواد روانگردان، هر گونه کالای خطرناک مانند مواد رادیو اکتیو، مواد منفجره و محترقه، مواد اسیدی و سمی، مواد آتش زا و سوختنی و هر مواد بد بو و بیماری زا، انواع سلاح اعم از سرد و گرم، مواد اشتعال زا، آلات ارتکاب جرم و لوازم غیر مجاز و کلیه مرسولاتی که طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران حمل و نگهداری آن ممنوع است.

12 – 3 : اشیاء ذیل ارسالشان فقط از طریق سرویس های ویژه ی تاکسیم مقدور می باشد و در صورت ارسال با سرویس های معمولی تاکسیم قطعا با کاربران برخود قانونی خواهد شد و حسابی کاربی هر دو طرف مسدود خواهد شد :

 • اشیاء قیمتی نظیر طلا و جواهرات، عتیقه، اسناد تعهد آور بانکی از قبیل چک، سفته، برات و …، وجه نقد، مسکوکات رایج داخلی و خارجی و…؛
 • هرگونه مدارک شناسایی نظیر شناسنامه، کارت ملی،گواهینامه، گذرنامه، بیمه نامه، سند مالکیت، کارت بانکی و هرگونه سند عادی یا رسمی و….؛
 • دستگاه کارتخوان (POS) و سیم کارت؛
 • مواد فاسد و ضایع شدنی؛ و …
 • هرگونه حیوان زنده اعم از اهلی و وحشی.

13 – 3 : کاربر سفارش دهنده موظف است بار/ مرسوله را صرفاً در محل درب بیرونی مبدا به کاربر راننده تحویل نماید و به اطلاع گیرنده برساند که مرسوله/ بار را در محل درب بیرونی مقصد تحویل گیرد. در صورت درخواست کاربر سفارش دهنده ، کاربر راننده می تواند مرسوله را درب واحد تحویل گرفته و بنا به درخواست گیرنده به درب واحد تحویل نماید. در همه این موارد مسئولیت ورود کاربر راننده بنا به توافق وی با کاربر سفارش دهنده و گیرنده می باشد و در صورت بروز هر نوع حادثه و خسارتی تاکسیم هیچگونه مسئولیتی ندارد.

14 – 3 : تحویل دادن و یا تحویل گرفتن مرسوله/ بار در خیابان، فضای عمومی و به طور کلی در آدرسی غیر از آدرس پستی که در سامانه درج شده است، خلاف ضوابط و مقررات تاکسیم می باشد و تاکسیم هیچگونه مسئولیتی دراین زمینه ندارد.

15 – 3 : درصورتی که کاربر سفارش دهنده قصد حمل مرسوله/ باری را دارد که اطمینان ندارد با وسیله نقلیه راننده امکان حمل آن وجود دارد، باید پس از ثبت درخواست و ثبت توضیحات لازم و قبول کاربر راننده، با کاربر راننده تماس بگیرد و در زمینه مرسوله اطلاعات لازم را در اختیار وی قراردهد. در غیراینصورت چنانچه کاربر راننده به مبدا رسیده باشد و امکان حمل چنین مرسوله ای نباشد و کاربر راننده از دریافت آن امتناع نماید، پرداخت هزینه معطلی راننده و کنسلی سفر با توجه به نوع سرویس انتخاب شده به عهده کاربر سفارش دهنده می باشد.

16 – 3 : کاربر سفارش دهنده باید پیش از تحویل بار/ مرسوله به کاربر راننده، شماره پلاک وسیله نقلیه، مشخصات ظاهری و سایر اطلاعات کاربر راننده مندرج در سامانه را با فردی که جهت تحویل مرسوله / بار مراجعه نموده، مطابقت دهد و در صورت عدم تطبیق اطلاعات درج شده با کاربر راننده، از تحویل مرسوله/ بار خودداری نموده و مراتب را سریعاً به تاکسیم و در صورت لزوم به مراجع قضایی اعلام نماید. بدیهی است مسئولیت تحویل مرسوله/ بار به فردی غیر از کاربر راننده معرفی شده در سامانه تاکسیم با کاربر سفارش دهنده می باشد و تاکسیم هیچگونه مسئولیتی در این زمینه ندارد.

17 – 3 : کاربر سفارش دهنده باید توجه نماید که بارگیری یا تخلیه بار از وظایف کاربر راننده نمی باشد و کاربر راننده خدمات بارگیری و تخلیه بار ارائه نمی نماید. همچنین کاربر راننده اجازه ورود به پارکینگ مجتمع های مسکونی و یا اداری/ تجاری را ندارد. چنانچه کاربر راننده بنا به درخواست کاربر سفارش دهنده یا گیرنده در مقصد، وسیله نقلیه خود را جهت بارگیری یا تخلیه بار به پارکینگ کاربر سفارش دهنده یا گیرنده در مقصد منتقل نماید، تاکسیم هیچگونه مسئولیتی نسبت به عواقب ورود وسیله نقلیه کاربر راننده به پارکینگ و بروز هرگونه خسارت و یا ارتکاب جرم توسط کاربر راننده ندارد و هرگونه توافقی بین کاربر سفارش دهنده و کاربر راننده در این زمینه به عهده طرفین بوده و این توافق فی مابین توافق کنندگان معتبر می باشد و تاکسیم هیچگونه مسئولیتی ندارد.

18 – 3 : تغییر نشانی گیرنده/ مقصد، افزودن مقصد دوم یا بیشتر و یا عودت مرسوله / بار از مقصد به مبدا به هردلیلی و یا درج لوکیشن اشتباه مبدا و یا مقصد و سایر اشتباهات و تغییرات در درج اطلاعات در سامانه، همگی مستلزم پرداخت هزینه معطلی و یا هزینه سفر اضافه شده به علاوه هزینه حمل تعیین شده در سامانه بر اساس نوع سرویس انتخابی توسط کاربر سفارش دهنده می باشد.

19 – 3 : کاربر سفارش دهنده باید توجه نماید که چنانچه قصد عودت مرسوله و یا تغییر نشانی گیرنده/ مقصد پس از ثبت درخواست را داشته باشد، تنها با اطلاع رسانی صحیح به پشتیبانی تاکسیم و تا زمانی که راننده به مقصد نرسیده باشد، امکان پذیر می باشد. لذا چنانچه کاربر راننده به مقصد رسیده باشد و مرسوله تحویل گیرنده گردیده باشد، مسئولیتی متوجه کاربر راننده و تاکسیم نمی باشد.

20 – 3 : لغو درخواست تا قبل از رسیدن کاربر راننده به مبدا از طریق نرم افزار یا پایگاه اینترنتی تاکسیم امکان پذیر است، در صورتی که کاربر راننده به مبدا رسیده باشد و بنا به هر دلیلی درخواست از سوی کاربر سفارش دهنده لغو گردد، کاربر سفارش دهنده موظف به پرداخت هزینه لغو نمودن سفر با توجه به نوع خدماتی که انتخاب نموده است، می باشد.

21 – 3 : در صورت عدم دریافت مرسوله/ بار توسط گیرنده، عدم حضور و یا عدم پاسخگویی وی و در مرحله بعد عدم پاسخگویی کاربر سفارش دهنده به نحوی که تحویل مرسوله /بار به گیرنده و یا کاربر سفارش دهنده غیر ممکن گردد، راننده مرسوله/بار را با رعایت سایر قوانین به پشتیبانی تاکسیم تحویل می نماید. در این صورت علاوه بر هزینه سفرهای ایجاد شده و هزینه معطلی راننده، هزینه مازاد ارسال مرسوله به تاکسیم نیز بر عهده کاربر سفارش دهنده می باشد. کاربر سفارش دهنده باید ظرف مدت ۴ روزکاری از زمان ثبت درخواست در سامانه ضمن ارائه مدارک شناسایی، برای استرداد مرسوله مراجعه نماید. در صورت عدم مراجعه در این بازه زمانی، تاکسیم مسئولیتی نسبت به نگهداری مرسوله ندارد و می تواند بنا به صلاحدید خود نسبت به مرسوله/بار تصمیم مقتضی اتخاذ نماید. کاربر سفارش دهنده نیز با علم به این موضوع حق هر گونه ادعا نسبت به مرسوله/بار را پس از سپری شدن این مدت، از خود سلب وساقط می نماید.

22 – 3 : در صورتی که پرداخت هزینه سفر به عهده گیرنده مرسوله در سامانه انتخاب شده باشد و گیرنده نسبت به پرداخت آن اقدام ننماید، کاربر سفارش دهنده مسئول پرداخت هزینه سفر می باشد و چنانچه کاربر سفارش دهنده از پرداخت امتناع نماید، تاکسیم این اختیار را دارد تا هزینه سفر را از اعتبار کاربر سفارش دهنده کسر و یا حساب کاربری وی را مسدود نماید.

23 – 3 : کاربر سفارش دهنده موظف است به گیرنده اطلاع دهد که مرسوله را قبل از امضای رسید تحویل، بررسی نماید. پوشش خسارت تاکسیم نسبت به مرسوله های آسیب دیده، تنها تا قبل از امضای رسید تحویل مرسوله توسط گیرنده، قابلیت اعمال دارد. بدیهی است اشکالات اساسی و ذاتی در مرسوله، عدم کارایی، تفاوت در جنس و مشخصات مرسوله، مربوط به معاملات و مراودات فی مابین فرستنده و گیرنده می باشد و در این خصوص راننده و تاکسیم هیچگونه مسئولیتی ندارند.

24 – 3 : کاربر سفارش دهنده نباید خارج از سامانه تاکسیم و بدون ثبت درخواست حمل با رانندگان تاکسیم جهت انجام سفر و جابه جایی مرسوله/ بار توافق نماید. لازم به ذکر است تاکسیم نسبت به سفرهای صورت گرفته و توافقات خارج از سامانه تاکسیم هیچگونه مسئولیتی ندارد.

25 – 3 : کاربر سفارش دهنده باید توجه نماید که حوادث و سوانح طبیعی و غیر مترقبه که شامل و نه محدود به سیل، زلزله، جنگ و … می باشد و انجام موضوع درخواست را غیرممکن می نماید از موارد رافع مسئولیت تاکسیم می باشد.

26 – 3 : استعمال دخانیات در هنگام استفاده یا ارائه خدمات تاکسیم توسط کاربر سفارش دهنده یا کاربر راننده ممنوع است . کاربر سفارش دهنده در صورت مشاهده انجام این امر توسط کاربر راننده می تواند مراتب را جهت اطلاع و پیگیری تاکسیم به واحد شکایات اعلام نماید.

27 – 3 : خدمات تاکسیم، صرفاً برای حمل بار/مرسوله و یا مسافر می باشد، لذا کاربر سفارش دهنده باید توجه نماید که هرگونه تبلیغات، بازاریابی یا معرفی محصولات از طریق سرویس های تاکسیم، ممنوع می باشد.

28 – 3 : کاربر سفارش دهنده باید توجه نماید که پرداخت هزینه‌ حمل و مسئولیت قانونی استفاده از خدمات تاکسیم ، همواره به عهده وی می باشد. لذا چنانچه فرد دیگری به غیر از دارنده حساب کاربری از خدمات تاکسیم استفاده نماید، مسئولیت پرداخت هزینه ها و مسئولیت قانونی به طور تضامنی بر عهده کاربر اصلی و استفاده کننده از خدمات می باشد.

29 – 3 : کاربر سفارش دهنده با ثبت درخواست ارسال، تعهد می نماید که مرسوله/باری که درخواست حمل آن را نموده است تمامی شرایط لازم طبق این ضوابط و مقررات را دارا می باشد. همچنین استانداردهای عرفی و لازم جهت حمل را نیز دارد. چنانچه مشخص گردد مرسوله خلاف ضوابط و مقررات بوده، در هر قسمت از فرایند حمل، کاربر راننده می تواند از حمل و تحویل مرسوله/بار به مقصد خودداری نماید و موظف است آن را به دفتر پشتیبانی تاکسیم تحویل نماید. در این صورت چنانچه مرسوله از جمله موارد غیر مجاز و ممنوعه طبق قوانین و مقررات جمهوری اسلامی و یا این ضوابط باشد، تاکسیم آن را به نهادهای انتظامی و قضایی تحویل می نماید و تمامی خسارات وارده اعم از هزینه سفر و هزینه توقف و معطلی کاربر راننده بر عهده کاربر سفارش دهنده می باشد. همچنین در صورتی که کاربر سفارش دهنده در حین سفر، قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران را نقض کند، کاربر راننده مکلف است موضوع را به تاکسیم و مراجع قضایی گزارش نماید و از ارائه خدمات به کاربر سفارش دهنده متخلف خودداری نماید.

بخش 4 : ضوابط و شرایط مربوط به کاربران راننده

کاربر راننده باید توجه نماید که با ثبت نام در سامانه تاکسیم و عضویت در سامانه در واقع قراردادی با تاکسیم منعقد نموده است که تابع قوانین و مقررات عقود جایز می باشد. بدین معنا که عضویت در سامانه تاکسیم برای عموم کاربران راننده با رعایت شرایط ذیل امکان پذیر و خروج از سامانه و لغو عضویت نیز کاملا ارادی و به معنای فسخ این قرارداد جایز می باشد. همچنین ساعات انجام فعالیت و تعداد پذیرش درخواست ها، وفق صلاحدید و تصمیم کاربر راننده می باشد، لذا بدیهی است که کاربران راننده کارمندان تاکسیم نمی باشند و مقررات قانون کار و روابط استخدامی بر روابط بین کاربران راننده و تاکسیم حاکم نمی باشد.

1 – 4 : کاربر راننده باید توجه نماید که تاکسیم خود نسبت به اخذ گواهی عدم سوء پیشینه کاربر راننده از مراجع ذیصلاح اقدام می نماید. همچنین تاکسیم می تواند در هر زمان از کاربر راننده بخواهد تا گواهی عدم سوء پیشینه را شخصاً درخواست و به تاکسیم ارائه نماید، که در این صورت کاربر راننده ملزم به ارائه گواهی مذکور ظرف 1 ماه، از تاریخ درخواست تاکسیم می باشد. تاکسیم می تواند تا زمان ارائه گواهی، حساب کاربری راننده را غیرفعال نماید.

2 – 4 : کاربر راننده تعهد می نماید که کلیه اسناد و مدارک ارائه شده به تاکسیم صحیح و اصیل و دارای اعتبار می باشد و چنانچه به هر علت مشخص شود اظهارات راننده غیر واقعی یا مدارک فوق الذکر جعلی یا فاقد اعتبار می باشد، تاکسیم ضمن غیرفعال نمودن حساب کاربری راننده، حق اعتراض و اقدام قانونی علیه وی و دریافت خسارات وارده را دارد.

3 – 4 : چنانچه مدت اعتبار هر یک از مدارک و اسناد ارائه شده منقضی شده و یا کمتر از 1 ماه از تاریخ انقضای آن باقی مانده باشد، تاکسیم می تواند حساب کاربری راننده را غیر فعال نماید. فعال شدن مجدد حساب کاربری در سیستم منوط به ارائه اصل مدرک تمدید شده می باشد.

4 – 4 : نام کاربری و رمز عبور که کاربر راننده در زمان ثبت نام در سامانه تاکسیم دریافت می نماید، فقط مختص وی می باشد . کاربر راننده متعهد می گردد در حفظ آن نهایت کوشش را بنماید و تحت هیچ شرایطی نام کاربری و رمز عبور خود را در اختیار اشخاص ثالث ولو سایر اعضا و کارمندان تاکسیم و یا سایر کاربران راننده قرار ندهد. چنانچه کاربر راننده حساب کاربری و یا کد فعال سازی خود را در اختیار هر شخص حقیقی و یا حقوقی دیگری قرار دهد و یا حق دسترسی و بهره برداری از نرم افزار تاکسیم را به هر شخص حقیقی و یا حقوقی واگذار نماید، تاکسیم می تواند اقدام به مسدود نمودن حساب کاربری کاربر راننده نموده و همکاری خود با کاربر راننده را به صورت یک جانبه و با اثر فوری لغو نماید. در صورت طرح هرگونه دعوی شکایت و بروز هر رویدادی ناشی از تخلفات مندرج در این بند توسط کاربر راننده و یا دریافت کننده اطلاعات، مسئولیت پاسخگویی در تمامی مراجع اداری، انتظامی، قضایی و جبران کلیه خسارات وارده به تاکسیم و اشخاص ثالث بر عهده کاربر راننده و دریافت کننده اطلاعات متضامناً می باشد.

5 – 4 : کاربر راننده متعهد می باشد که اطلاعات تماس و هویتی کاربر سفارش دهنده را محرمانه تلقی نموده و به هیچ عنوان حق بهره برداری و افشاء این اطلاعات را نداشته و در صورت هرگونه افشاء اطلاعات کاربر سفارش دهنده، عمداً یا سهواً، متعهد به جبران خسارات مادی و معنوی وارده می باشد.

6 – 4 : کاربر راننده همواره باید توجه نماید که تنها در هنگام انجام درخواست، می تواند با سفارش دهنده ارتباط برقرار کند. ایجاد ارتباط با سفارش دهندهان تاکسیم خارج از زمان درخواست از طریق پیامک و یا شبکه های اجتماعی و … خلاف ضوابط بوده و موجب اتمام همکاری با متخلف می باشد و مسئولیت هر گونه اتفاق ناشی از آن بر عهده کاربر راننده و کاربر سفارش دهنده است که خارج از این ضوابط و مقررات با کاربر راننده ارتباط برقرار نموده است.

7 – 4 : کاربر راننده باید پس از پذیرش درخواست کاربر سفارش دهنده، ظرف زمان متعارف در مبدا حضور یابد و حین انجام سفر پاسخگوی تلفن همراه خود باشد. پس از رسیدن به مقصد نیز با دریافت مرسوله/بار و قرار دادن آن در جعبه های مخصوص حمل مرسوله یا کابین وانت، در کوتاه ترین زمان ممکن با رعایت نکات ایمنی، مرسوله را به گیرنده در مقصد مشخص شده در سامانه، تحویل نماید.

8 – 4 : کاربر راننده مکلف است، شخصاً اقدام به ارائه خدمات حمل از طریق نرم افزار تاکسیم بنماید. درغیراینصورت مسئولیت سفر و خسارات احتمالی همواره به عهده کاربر راننده ای است که در سامانه درخواست سفر را قبول نموده است.

9 – 4 : کاربر راننده موظف است در حمل بار/مرسوله/مسافر به کلیه نکات مندرج در ضوابط و مقررات تاکسیم، نکات ایمنی درج شده توسط سفارش دهنده در بخش توضیحات، قوانین راهنمایی و رانندگی و کلیه ضوابط عرفی در خصوص حمل پایبند باشد و همچنین کلیه ضوابط حمل بار را رعایت نماید. در صورت حمل مرسوله یا بار خارج از چارچوب قوانین و ضوابط، کلیه مسئولیت های حمل و نقل بار/مرسوله وحوادث احتمالی بر عهده کاربر راننده می باشد و تاکسیم مسئولیتی در این زمینه ندارد.

10 – 4 : کاربر راننده متعهد می گردد در صورت بروز هرگونه مانع در راستای حمل و تحویل مرسوله/بار اعم از(توقیف قانونی، سرقت، تصادف، بیماری، نقص فنی وسیله نقلیه و به طور کلی بروز هرگونه حادثه)، مراتب را سریعاً به تاکسیم و در صورت لزوم به مراجع قانونی و قضایی اعلام نماید. کاربر راننده موظف است طبق دستور مقامات فوق و توصیه های تاکسیم عمل نماید.

11 – 4 : کاربر راننده موظف است در طول انجام سفر رعایت امانت را نموده و در حفظ و نگهداری مرسوله/بار اقدامات لازم را انجام دهد. مسئولیت هرگونه ایراد خسارت بر بار و یا مرسوله بر عهده کاربر راننده می باشد مگر موارد بروز حوادث غیر مترقبه و قوه قاهره، به گونه ای که انجام سفر و تحویل مرسوله غیر ممکن گردد که در این موارد اثبات وقوع قوه قاهره بر عهده کاربر راننده می باشد.

12 – 4 : چنانچه کاربر راننده در حمل مرسوله رعایت امانتداری را ننماید و یا مرتکب تخلف یا جرمی گردد، تاکسیم همکاری خود با کاربر راننده را لغو می نماید. بدیهی است جبران خسارات تاکسیم، کاربر سفارش دهنده و یا سایر اشخاص ثالث، بر عهده کاربر راننده می باشد و تاکسیم هیچگونه مسئولیتی در این زمینه ندارد.

13 – 4 : کاربر راننده موظف است تنها از وسیله نقلیه ای که در سامانه ثبت نموده و مدارک آن را به تاکسیم تحویل نموده است جهت حمل مرسوله/بار استفاده نماید و تحت هیچ شرایطی حق استفاده از وسیله نقلیه به غیر از آنچه در سامانه ثبت گردیده را ندارد. کاربر راننده باید هرگونه تغییر در وسیله نقلیه ثبت شده در نرم افزار تاکسیم را سریعاً و حداکثر ظرف مدت 24 ساعت از تاریخ ایجاد تغییرات، به تاکسیم اعلام نماید و تا زمان ثبت تغییرات مذکور در نرم افزار تاکسیم، کاربر راننده مجاز به ارائه خدمات حمل مسافر و یا مرسوله /بار از طریق نرم افزار تاکسیم نمی باشد. در صورت تخطی و مغایرت شماره پلاک، نوع خودرو، رنگ و یا مدل وسیله نقلیه به گزارش مسافر/سفارش دهنده و احراز این موضوع توسط تاکسیم، تاکسیم همکاری خود با کاربر راننده را به صورت یکطرفه خاتمه داده و عضویت کاربر راننده در سامانه را لغو می نماید. همچنین کاربر راننده متعهد به پرداخت و جبران کلیه خسارات وارده به تاکسیم، کاربر سفارش دهنده و یا سایر اشخاص ثالث مرتبط می باشد.

14 – 4 : مسئولیت سلامت فنی و ظاهری وسیله نقلیه کاملاً به عهده کاربر راننده می باشد. مضافاً، کاربر راننده موظف است وسیله نقلیه خود را تا سقف تعهدات قانونی بیمه نمایند تا در صورت بروز خسارت، امکان جبران قانونی آن توسط شرکت های بیمه گر فراهم شود.

15 – 4 : کاربر راننده پس از فعال شدن حساب کاربری خود در سامانه، موظف به پذیرش درخواست های ارسال شده می باشد. در صورت لغو درخواست توسط کاربر راننده و یا کاربر سفارش دهنده (به تقاضای کاربر راننده) به قصد عدم پرداخت سهم تاکسیم، یا در صورت رد درخواست و یا لغو درخواست بی رویه با توجه به سقف مجاز تعیین شده توسط تاکسیم، یا در صورت ثبت درخواست های غیر واقعی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از سوی کاربر راننده به منظور افزایش امتیاز جهت دریافت جوایز هفتگی، ماهیانه یا هر نوع امتیاز دیگر، که با تشخیص کارشناسان تاکسیم تایید گردد، کاربر راننده علاوه بر غیرفعال شدن حساب کاربری اش، ملزم به پرداخت جریمه نقدی که مبلغ آن توسط تاکسیم تعیین می گردد می باشد و کاربر راننده حق هرگونه اعتراض در این زمینه را از خود سلب می نماید.

16 – 4 : کاربر راننده موظف است پس از تحویل مرسوله به گیرنده، نسبت به اخذ امضاء الکترونیک به انضمام درج نام تحویل گیرنده اقدام نماید. درج امضای غیر واقعی از طرف گیرنده توسط کاربر راننده موجب مسئولیت کاربر راننده می باشد.

17 – 4 : کاربر راننده موظف به تحویل مرسوله در محل درب منزل می باشد. در صورت درخواست سفارش دهنده، کاربر راننده می تواند مرسوله را درب واحد تحویل گرفته و بنا به درخواست گیرنده به درب واحد تحویل نماید. در همه این موارد مسئولیت ورود کاربر راننده بنا به توافق وی با کاربر سفارش دهنده و گیرنده می باشد و در صورت بروز هر نوع حادثه و خسارتی تاکسیم مسئولیتی ندارد.

18 – 4 : کاربر راننده باید از دریافت و تحویل مرسوله/بار در خیابان و فضای عمومی و به طور کلی آدرس غیر پستی و غیر از آدرس مندرج و ثبت شده در سامانه خودداری نماید. در غیر اینصورت کلیه مسئولیتها و عواقب ناشی از تحویل و یا دریافت مرسوله بدین نحو به عهده کاربر راننده وبر حسب مورد کاربر سفارش دهنده/گیرنده به صورت تضامنی می باشد و تاکسیم هیچگونه مسئولیتی در این زمینه ندارد.

19 – 4 : در صورت عدم دریافت مرسوله توسط گیرنده و یا غیر ممکن بودن تحویل نظیر غیر واقعی بودن آدرس، عدم حضور گیرنده در مقصد و در کلیه مواردی که تحویل مرسوله/بار به گیرنده غیر ممکن گردد، کاربر رانده موظف است مرسوله/بار را با رعایت ضوابط و مقررات به تاکسیم تحویل نماید.

20 – 4 : ملاک تحویل مرسوله/ بار تنها محل تعیین شده در لوکیشن و آدرس درج شده در سامانه می باشد و احراز هویت اشخاص و یا تحویل به فرد خاصی از وظایف کاربر راننده نمی باشد و کاربر راننده تعهدی در احراز هویت گیرنده ندارد.

21 – 4 : کاربر راننده صرفا مسئولیت حمل بار و نظارت بر چیدمان آن را دارد و بارگیری و یا تخلیه بار بر عهده کاربر سفارش دهنده در مبدا و بر عهده گیرنده در مقصد می باشد. چنانچه کاربر سفارش دهنده از بارگیری امتناع نماید، هزینه سفر به مبدا و توقف کاربر راننده به عهده کاربر سفارش دهنده می باشد و چنانچه گیرنده در مقصد از تخلیه سر باز زند، کاربر راننده موظف است بار را به مبدا عودت نماید. در اینصورت کاربر سفارش دهنده مسئول پرداخت کلیه هزینه ها می باشد. چنانچه کاربر سفارش دهنده هم از دریافت مرسوله/ بار امتناع نماید، کاربر راننده متعهد است مرسوله/ بار را با رعایت سایر ضوابط به پشتیبانی تاکسیم تحویل نماید.

22 – 4 : کاربر راننده متعهد به پرداخت سهم تاکسیم از هزینه سفر دریافتی از کاربر سفارش دهنده در ازای استفاده و بهره برداری از نرم افزار تاکسیم می باشد. بدین ترتیب که کاربر راننده با مراجعه به حساب کاربری خود با گزینه افزایش میزان اعتبار، سهم تاکسیم را به صورت آنلاین پرداخت می نماید. چنانچه بدهی کاربر راننده در سامانه بیش از سقف مجاز تعریف شده گردد، تاکسیم می تواند حساب کاربری راننده را تا زمان پرداخت بدهی غیرفعال نماید.

23 – 4 : در صورت گزارش کاربر سفارش دهنده مبنی بر دریافت هزینه ای افزون بر هزینه سفر که توسط نرم افزار مشخص شده است، مبلغ اضافه از حساب کاربری کاربر راننده کسر می گردد. در این مورد گزارش به پشتیبانی تاکسیم کفایت می نماید و کاربر راننده حق هیچگونه اعتراضی نسبت به این موضوع را ندارد.

24 – 4 : کاربر راننده متعهد می گردد که با کاربران و سفارش دهندهان تاکسیم  به صورت فردی همکاری ننموده و یا طرف قرارداد قرار نگیرد. در صورت تخطی از این بند برای بار اول، کاربر راننده موظف به پرداخت جریمه نقدی به مبلغ 400 هزار تومان و در صورت تکرار، پرداخت جریمه نقدی معادل مبلغ80۰ هزار تومان در حق تاکسیم می باشد. همچنین در این صورت همکاری تاکسیم با کاربر راننده متخلف لغو می گردد.

25 – 4 : چنانچه طبق تشخیص تاکسیم و یا امتیازات اخذ شده توسط کاربران سفارش دهنده، فعالیت کاربر راننده به نحو مطلوب نباشد و یا عملاً فعالیتی درسامانه و حمل مرسوله نداشته باشد، عضویت کاربر راننده لغو می گردد .

26 – 4 : هرگونه ثبت سفارش غیر واقعی از ناحیه کاربر راننده منفرداً و یا با همکاری کاربر سفارش دهنده و یا سایر اشخاص و ثبت اتمام سفر به هر عنوان که موجب اخذ امتیاز غیر واقعی و یا درآمد گردد، طبق تشخیص کارشناسان تاکسیم ، در مرتبه اول مستلزم پرداخت هزینه سفر به علاوه مبلغ دیویست هزارتومان به عنوان جریمه نقدی در حق تاکسیم و در مرتبه دوم موجب پرداخت هزینه سفر به علاوه مبلغ هشتصد هزار تومان به عنوان جریمه نقدی در حق تاکسیم و لغو دائم همکاری با تاکسیم می باشد.

27 – 4 : جهت رعایت حقوق کاربران سفارش دهنده، کاربر راننده ای که در سامانه عضو می گردد در صورتی می تواند به همکاری خود با تاکسیم خاتمه دهد که حداقل دو ماه از تاریخ ثبت نام وی در سامانه سپری شده باشد. در مواردی که علیه کاربر راننده شکایتی مطرح باشد تا زمان صدور حکم قطعی یا رضایت شاکی امکان انصراف و لغو همکاری نمی باشد. همچنین چنانچه کاربر راننده ای که از همکاری انصراف داده است، مجددا تمایل به ثبت نام مجدد و عضویت در تاکسیم را داشته باشد، باید 2۰ روز از زمان انصراف قبلی وی سپری گردد تا بتواند به عضویت مجدد تاکسیم درآید.

28 – 4 : هرگونه اقدام علیه اعتبار تاکسیم، تبلیغ سوء و شایعه پراکنی، نشر اکاذیب و رفتار نامناسب از جمله توهین، تهدید هریک از پرسنل تاکسیم یا کاربر سفارش دهنده از طرف کاربر راننده موجب قطع همکاری فوری تاکسیم با کاربر راننده می باشد. حق اقامه دعوی و مطالبه خسارت وارده اعم از مادی و معنوی و پیگیری از طریق مراجع قضایی برای تاکسیم محفوظ است.

29 – 4 : کاربر راننده موظف به رعایت نظافت شخصی، عدم استعمال دخانیات در زمان سفر، پوشش مناسب و رفتار صحیح با کاربر سفارش دهنده می باشد، در صورت عدم رعایت هر کدام از موارد فوق، تاکسیم مجاز به غیرفعال نمودن حساب کاربری راننده متخلف و لغو عضویت وی در سامانه می باشد.

30 – 4 : کاربر راننده چنانچه مشاهده نماید که مسافر در حین سفر قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران را نقض نموده موظف است که موضوع را به پشتیبانی تاکسیم گزارش نماید و در صورت ضرورت و تایید تاکسیم به مراجع قضایی اطلاع دهد.

31 – 4 : کاربر راننده باید توجه نماید که خدمات تاکسیم صرفاً جهت جا به جایی مرسوله/بار و مسافر می باشد و هرگونه تبلیغات و بازاریابی در هنگام استفاده از این خدمات مجاز نمی باشد.

32 – 4 : کاربر راننده نباید درخواست سفر برای اشخاص زیر 18سال به عنوان مسافر را بپذیرد. اگر در مبدا کاربر راننده متوجه گردد که مسافر زیر ۱۸ سال دارد، موظف است درخواست را لغو نماید. لازم به ذکر است مسئولیت جبران کلیه خسارات از جمله هزینه کنسلی و معطلی کاربر راننده برعهده دارنده حساب کاربری و درخواست کننده سفر می باشد.

33 – 4 : کاربر راننده تایید می نماید که تاکسیم با ارائه خدمات و امکانات نرم افزار تاکسیم به منزله یک واسطه، رابط میان کاربر مشتری و کاربر راننده می باشد و هیچ مسئولیت حقوقی، کیفری در خصوص سوانح، اتفاقات و جرائمی که ممکن است در حین سفر از جانب کاربران مشتری و یا هر شخص ثالث دیگری رخ دهد، نخواهد داشت. کاربر راننده ملزم است در طول انجام سفر، تمامی اتفاقات، حوادث و تغییرات مربوط به درخواست را با تماس به پشتیبانی تاکسیم اطلاع رسانی کند. در صورت بروز خسارت، کاربر راننده ملزم به تبعیت از تشخیص واحد شکایات تاکسیم در زمینه مبلغ خسارت، پرداخت خسارت و نوع پرداخت خواهد بود. در صورت عدم پرداخت خسارت توسط کاربر راننده، حق پیگیری قضایی برای تاکسیم محفوظ می باشد. در صورتی که نقض تعهدات قانونی و قراردادی توسط کاربر راننده نسبت به کاربر مشتری و یا هر شخص ثالثی، موجب الزام تاکسیم به پرداخت هر گونه جزای نقدی و یا خسارت گردد، کاربر راننده متعهد است کلیه وجوه مذکور را به تاکسیم بازپرداخت نماید. در این صورت تاکسیم مجاز می باشد از محل مطالبات کاربر راننده، بدون نیاز به طی هیچگونه تشریفات قانونی و قضایی، نسبت به وصول و برداشت وجوه پرداختی و خسارت وارده اقدام نماید و در صورت عدم کفایت مطالبات، تاکسیم می تواند نسبت به مطالبه‌ی آنها از کاربر راننده از طریق مراجع ذیصلاح قضایی اقدام نماید.

34 – 4 : در صورت عدم رعایت هر کدام از بندهای این ضوابط و مقررات توسط کاربر راننده یا در صورت بروز هر گونه خسارتی به کاربر سفارش دهنده یا تاکسیم یا سایر اشخاص ثالث توسط راننده ، تاکسیم می تواند از محل سفته های سپرده شده توسط کاربر راننده به عنوان ضمانت حسن انجام کار، نسبت به جبران خسارت کاربر سفارش دهنده و فرد زیان دیده یا تاکسیم اقدام نماید.

35  – 4 : کاربر راننده متعهد به رعایت کلیه شئونات اسلامی، رفتار اجتماعی متعارف، رعایت کلیه ضوابط و قوانین جمهوری اسلامی ایران از جمله قوانین مربوط به مالیات، عوارض شهرداری و قوانین راهنمایی و رانندگی می باشد و کلیه مسئولیت های کیفری و حقوقی ناشی از جرائم و تخلفات احتمالی راننده ، بر اساس اصل شخصی بودن جرم و مجازات مندرج در قانون مجازات اسلامی و اصل جبران توسط وارد کننده ضرر در قانون مسئولیت مدنی بر عهده کاربر راننده بوده و تاکسیم هیچگونه مسئولیتی اعم از کیفری و حقوقی در قبال کاربر راننده و یا اشخاص حقیقی و حقوقی ثالث ندارد.

بخش 5 – موارد فنی تاکسیم :

1 – 9 : کاربران حق ندارند هیچگونه تلاشی در جهت استخراج سورس کد (Source Code) نرم‌افزارهای تاکسیم شامل دیکامپایل(Decompile) ، مهندسی معکوس(Reverse Engineering) یا فعالیت های مشابه انجام دهد، مگر اینکه اجازه ی چنین کاری به صورت قانونی صادر شده باشد.

2 – 9 : کاربران مجاز نیستند با استفاده از روش‌های Framing یا Mirroring یا روش‌های دیگر نسخه ی دیگری از خدمات تاکسیم را روی سرورهای دیگر ارائه کند. همچنین کاربر مجاز نیست در نرم‌افزار تاکسیم یا در روش ارائه ی خدمات تاکسیم  تغییر یا اخلالی ایجاد کند.

3 – 9 : کاربران حق ندارند نرم‌افزار یا اسکریپتی با هدف ایندکس گذاری (Indexing)، مطالعه یا هر گونه فعالیت داده‌کاوی روی خدمات اجرا کنند.

بخش 10 – توضیحات در مورد قطع کردن خدمات

1 – 10 : در صورت تخلف کاربران از قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و قوانین و مقررات و ضوابط شرکت و شرایط این سند و هر اعمال و رفتاری که حضور یک کاربر (راننده یا سفارش دهنده) را برای شرکت، سایر کاربران و اشخاص ثالث خطرناک نماید و یا مطلوب نباشد، شرکت طبق صلاحدید و تشخیص خود نسبت به حذف دسترسی کاربر مذکور از خدمات شرکت اقدام خواهد نمود. در این صورت، کاربر حق طرح هیچگونه ادعا و یا اعتراضی را نخواهد داشت.

2 – 10 :  کاربران حق ندارند هیچ فعالیتی در راستای حصول دسترسی غیرقانونی و غیر متداول به هیچ بخش از سامانه ی تاکسیم انجام دهند.

بخش 11 – تایید قرارداد :

1 – 11 : کاربر راننده در کمال صحت عقل و اراده اقرار می ‌نماید واجد تمامی شرایط قانونی و قراردادی نسبت به استفاده از خدمات شرکت به منظور انجام موضوع قرارداد از جمله عدم سوء پیشینه، عدم اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی و همچنین عدم استعمال و مصرف آنها بوده و همچنین کاربران اقرار می ‌نمایند کلیه اظهارات، اعلامات، تائیدیه‌ها و محتویات و مندرجات اسناد و مدارک ارائه شده و اطلاعات اعلامی به شرکت و هر آنچه که در آینده اعلام و ارائه می‌گردد منطبق با واقع و حقیقت می ‌باشد. در صورتیکه به هر دلیل اعم از اعلام مراجع و اشخاص خلاف اظهارات کاربران اعلام یا احراز گردد، شرکت محق می ‌باشد ضمن غیر فعال نمودن دائمی کاربر خاطی و به جهت تخلف نامبرده از موارد فوق نسبت به مطالبه مبلغ 6۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال بعنوان خسارت و وجه التزام این شرایط و مقررات اقدام نماید. وصول تمام یا قسمتی از خسارت و وجه التزام فوق از موجودی ریالی کاربر نزد شرکت بلا مانع می‌ باشد .